Azotlu gübre dozlarının liflik ketende (Linum usitatissimum var. usitatissimum) lif verimi ve lif kalitesi üzerine etkileri
The effects on fiber yield and quality of flax fiber (Linum usitatissimum var. usitatissimum ) of nitrogene fertilizer doses
- Tez No: 866303
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHANE FUNDA ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Samsun ekolojik koşullarında 2021-2022 yetiştirme sezonunda Keten (Linum usitatissimum L.) bitkisinde, farklı dönemlerde uygulanan azot dozlarının verim kriterleri, verim ve lif kalite kriterlerini belirlemek amacıyla Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı yürütülmüştür. Çalışmada ana parsellere uygulama dönemleri (gübrenin ikiye bölündüğü 1. uygulama dönemi ve üçe bölündüğü 2. uygulama dönemi), alt parsellere azot dozları (0, 4, 6, 8, 10, 12 kg/da N) yerleştirilmiştir. Araştırmada bitki boyu 81.20 – 89.77 cm, teknik sap uzunluğu 66.40 – 73.30 cm, sap çapı 1.46 – 1.71 mm, yan dal sayısı 4.33 – 5.17 adet/bitki, kapsül sayısı 8.27 – 11.47 adet/bitki, bitkide tohum verimi 0.31 – 0.46 g, lif oranı %16.67 - %20.00, sap verimi 544.44 – 683.33 kg/da, tohum verimi 130.13 – 159.47 kg/da, lif verimi 106.00 – 143.61 kg/da, lif uzunluğu 39.67 – 47.40 cm, lif çapı 0.06 – 0.08 mm ve lif dayanıklılığı 4.52 – 7.41 Newton aralığında değişmiştir. Yapılan bu tez çalışması ile azot dozları arasında sap verimi, lif verimi ve tohum verimi bakımından istatistiki bir önemlilik olmamakla birlikte, 4 kg/da N uygulaması kontrole göre daha yüksek veriler oluşturmuştur. Azotun üçe bölünerek uygulanması, ikiye bölünerek uygulanmasına göre bitki boyu, teknik sap uzunluğu ve sap verimini arttırmıştır. Bu çalışma sonucunda, istatiksel bir önemlilik görülmemesine rağmen, bitkinin ihtiyacı olan azotun toprağa karıştırılması amacıyla, lif tipi keten tarımında 4 kg/da azotun üçe bölünerek uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Samsun ecological conditions in the 2021-2022 growing season in order to determine the yield criteria, yield and fibre quality criteria of nitrogen doses applied in different growth periods in flax (Linum usitatissimum L.) in the 2021-2022 growing season with 3 replications according to the Split Plots Experimental Design in Randomized Blocks. In the study, treatment periods (1st treatment period when fertiliser was divided into two and the other treatment period when fertiliser was divided into three) were placed in the main plots and nitrogen doses (0, 4, 6, 8, 10, 12 kg/da N) were placed in the sub-plots. Plant height 81.20 - 89.77 cm, technical stem length 66.40 - 73.30 cm, stem diameter 1.46 - 1.71 mm, number of side branches 4.33 - 5.17 pcs/plant, number of capsules 8.27 - 11.47 pcs/plant, seed yield 0.31 - 0.46 g, fibre ratio 16. 67 - 20.00%, stem yield 544.44 - 683.33 kg/ha, seed yield 130.13 - 159.47 kg/ha, fibre yield 106.00 - 143.61 kg/ha, fibre length 39.67 - 47.40 cm, fibre diameter 0.06 - 0.08 mm and fibre strength 4.52 - 7.41 Newton. Although there was no statistical significance between nitrogen doses in terms of stem yield, fibre yield and seed yield, 4 kg/da N application produced higher data than the control plants. The treatment of nitrogen in three growth periods increased plant height, technical stem length and stem yield compared to the treatment of nitrogen in two growth periods. Based on the findings of this study, although no statistical significance was observed, it is suggested that an application of 4 kg/da nitrogen at three growth stages be employed for fiber-type flax cultivation to effectively incorporate the necessary nitrogen into the soil.