Modest Mussorgsky'nin bir sergiden tablolar eserinin müzikal açıdan incelenmesi
Musical review of Modest Mussorgsky's paintings from an exhibition
- Tez No: 866305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK SAĞIRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Rus ressam Viktor Hartmann'ın eserlerinden esinlenerek, Modest Mussorgsky tarafından bestelenen“Bir Sergiden Tablolar”adlı eserinin detaylı bir incelemesini ele almaktadır. Araştırmanın amacı, eserin müzikal ve teknik yönlerini ayrıntılı bir şekilde incelemektir.“Bir Sergiden Tablolar”, toplam 5 geçiş (promenade) ve 10 farklı bölümden oluşmaktadır. Besteci ile somut bir ilişki kurulabilmesi için Hartmann'ın mevcut tablolarına da araştırmada yer verilmiştir. Bulgularda her bir geçiş ve bölüm için teknik, biçimsel, müzikal ve tarihsel bilgilere de yer verilerek kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Mussorgsky'nin“Bir Sergiden Tablolar”eserinin betimleyici özelliği ve senfonik yapısı, onu diğer eserlerden ayırır ve türdeşlerine öncülük eder. Eserin gerek empresyonist bir dokuya sahip olması ve gerekse senfonik şiirsel yapısı, onun belirli bir kalıba yerleşmemiş betimleyici bir teknikte olmasını sağlamıştır. Sonuç olarak, bu çalışmanın elde edilen bilgilerin müzikologlara, müzik teorisyenlerine ve piyano icracılarına yorumlanabilir farklı bir kaynak oluşturacağı düşünülmektedir. Zira eser, sadece betimleyici bir müzik parçası olmanın ötesinde, Rus ulusal müzik akımı ve Rusya'da izlenimciliğin müziğe yansıması olarak da değerlendirilebilecek detaylı bir başyapıttır. Ayrıca, araştırmada yer alan tarihsel bulguların literatürde önemli bir referans kaynağı olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with a detailed analysis of the work titled“Paintings from an Exhibition”composed by Modest Mussorgsky, inspired by the works of Russian painter Viktor Hartmann. The aim of the research is to examine the musical and technical aspects of the work in detail.“Paintings from an Exhibition”consists of a total of 5 transitions (promenade) and 10 different sections. In order to establish a concrete relationship with the composer, Hartmann's existing paintings were also included in the research. A comprehensive study was conducted in the findings, including technical, formal, musical and historical information for each passage and section. The descriptive feature and symphonic structure of Mussorgsky's work“Paintings from an Exhibition”distinguishes it from other works and pioneers its counterparts. The work's impressionist texture and symphonic poetic structure enable it to use a descriptive technique that is not set in a specific pattern. As a result, it is thought that the information obtained from this study will create a different interpretable resource for musicologists, music theorists and piano players. Because the work is not only a descriptive piece of music, but also a detailed masterpiece that can be considered as the reflection of the Russian national music movement and impressionism in Russia. In addition, the historical findings in the research are aimed to be an important reference source in the literature.