Yenilenebilir enerji tüketimi, ekonomik büyüme ve finansal gelişme arasındaki ilişki: G20 ülkeleri üzerine bir uygulama
Renewable energy consumption, economic growth and the relationship between financial development: An application on G20 countries
  1. Tez No: 866310
  2. Yazar: VOLKAN DUYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ŞİRİN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde enerji tüketimi, ekonomik büyüme ve finansal gelişme arasındaki kompleks ilişkilerin anlaşılması, sürdürülebilir kalkınmanın temel taşlarından biri olarak önem kazanmaktadır. Bu bağlamda,“Yenilenebilir Enerji Tüketimi, Ekonomik Büyüme ve Finansal Gelişme Arasındaki İlişki: G20 Ülkeleri Üzerine Bir Uygulama”başlıklı çalışma, G20 ülkelerindeki bu faktörler arasındaki dinamik ilişkileri derinlemesine anlamak ve analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, küresel enerji ihtiyacının sürdürülebilir bir gelecek için nasıl optimize edilebileceğine dair kritik bir anlayış geliştirmeyi amaçlamaktadır. G20 ülkelerinin ekonomik büyüme, finansal gelişme ve yenilenebilir enerji tüketimi arasındaki ilişkilerin çözümlenmesi, bu ülkelerin enerji politikalarının daha etkili bir şekilde tasarlanmasına ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmalarına katkı sağlayabilir. Bu nedenle bu çalışma, enerji tüketiminin, ekonomik büyüme ve finansal gelişme üzerindeki etkilerini belirlemeye çalışmıştır. Bu araştırma, G20 ülkelerinin enerji stratejilerini değerlendirirken, finansal gelişim ve ekonomik büyüme ile yenilenebilir enerji tüketimi arasındaki karmaşık ilişkilerin anlaşılmasına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, enerji politikalarının ve sürdürülebilirlik çabalarının daha etkili bir şekilde yönetilmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Çalışmada, ekonometrik analizler ile değişkenler (Yenilenebilir Enerji Tüketimi, Ekonomik Büyüme ve Finansal Gelişmişlik) arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek için panel veri analizlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, understanding the complex relationships between energy consumption, economic growth and financial development is gaining importance as one of the cornerstones of sustainable development. In this context, the study titled“The Relationship Between Renewable Energy Consumption, Economic Growth and Financial Development: An Application on G20 Countries”was carried out in order to deeply understand and analyze the dynamic relationships between these factors in G20 countries. The study aims to develop a critical understanding of how global energy needs can be optimized for a sustainable future. Analyzing the relationships between economic growth, financial development and renewable energy consumption of G20 countries can contribute to the more effective design of energy policies of these countries and their achievement of sustainable development goals. Therefore, this study tried to determine the effects of energy consumption on economic growth and financial development. This research was conducted to contribute to the understanding of the complex relationships between financial development and economic growth and renewable energy consumption while evaluating the energy strategies of G20 countries. The findings are aimed to contribute to more effective management of energy policies and sustainability efforts. In the study, panel data analyzes were used to reveal the relationship between econometric analyzes and variables (Renewable Energy Consumption, Economic Growth and Financial Development).