Anonim şirketlerde imtiyazlı pay sahipleri özel kurulu
Special board of privileged shareholders in joint stock companies
- Tez No: 866319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA HAMAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
ETTK'nin 401. maddesine karşılık TTK'nin“imtiyazlı paylar”başlıklı 478. maddesinde imtiyazlara ilişkin daha ayrıntılı hükümlere yer verilerek ETTK dönemindeki tartışmalara son verilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda TTK'de öngörülen imtiyaza ilişkin ayrıntılı hükümlerle ETTK dönemindeki tartışmalara son verilip verilemediğinin, TTK'de öngörülen imtiyaza ilişkin hükümlerin yeni tartışmaları da beraberinde getirip getirmediğinin tespit edilebilmesi ve imtiyaza ilişkin TTK m. 478 hükmü ile imtiyazlı pay sahipleri özel kuruluna ilişkin TTK m. 454 hükmünün öğretideki görüşler ve Yargıtay kararları ışığında ayrıntılı olarak ele alınabilmesi için tez konumuz“Anonim Şirketlerde İmtiyazlı Pay Sahipleri Özel Kurulu”olarak seçilmiştir. Tez çalışmamız üç ana bölümden oluşmakta olup birinci bölümde, konunun temelini oluşturan imtiyazlı pay kavramının tanımına, imtiyazlı pay çıkarılmasında hakim olan esaslara, imtiyazın benzer kavramlar ile arasındaki ilişkiye ve imtiyazın türlerine yer verilmiştir. Tez çalışmamızın ikinci bölümünde ise İPSÖK kavramı, İPSÖK'ün amacı ile hukuki niteliği ve İPSÖK'ün hangi hallerde toplanmasının gerektiği hangi hallerde ise toplanmasına gerek olmadığı detaylı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Akabinde İPSÖK'ün toplanması ve karar alması konuları üzerinde durulmuştur. Tez çalışmamızın son bölümü olan üçüncü bölümde ise İPSÖK kararlarının hukuki etkisi ve hükümsüzlüğü konuları düzenlenmiş olup İPSÖK kararlarına karşı hukuki korumalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In contrast to Article 401 of the Turkish Commercial Code No. 6762, Article 478 of the Turkish Commercial Code No. 6102 titled“privileged shares”included more detailed provisions regarding privileges, aiming to put an end to the discussions during the period of the Turkish Commercial Code No. 6762. In this context, the subject of the thesis was chosen as“Special Board of Privileged Shareholders in Joint Stock Companies”in order to determine whether the discussions in the period of the Turkish Commercial Code No. 6762 could be put to an end with the detailed provisions regarding the privilege envisaged in the Turkish Commercial Code No. 6102, or whether the provisions regarding the privilege envisaged in the Turkish Commercial Code No. 6102 caused new discussions. Our thesis consists of three main parts, and in the first part, the definition of the concept of privileged share, which forms the basis of the thesis subject, the principles governing the issuance of privileged shares, the relationship between privilege and similar concepts and the types of privilege are included. In the second part of our thesis, we delve into the concept of the Special Board of Privileged Shareholders, including its purpose and legal nature. We also provide detailed explanations regarding when it is necessary for the Special Board of Privileged Shareholders to convene and when it is not required. Subsequently, the issues of meeting and decision-making of the Special Board of Privileged Shareholders were discussed. In the third part, which is the last part of our thesis, the legal effect and invalidity of the Special Board of Privileged Shareholders decisions are regulated and legal protections against the Special Board of Privileged Shareholders decisions are included.