Anonim şirketlerde imtiyazlı pay sahiplerinin haklarının korunması
Protection of the rights of privileged shareholders at corporations
- Tez No: 548047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇELEBİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tez çalışmamızda, imtiyazlı pay kavramı üzerinde durulduktan sonra anonim şirketlerde imtiyazlı payların nasıl ve hangi şartlarda oluşturulduğu, bunların sahiplerine sağladığı hakların korunmasının ne şekilde mümkün olduğu ve buna ilişkin olarak alınan imtiyazlı pay sahipleri özel kurulu kararlarının hukuki niteliği, iptal edilebilirliği ve hükümsüzlüğü hâllerinin neler olduğu ele alınmıştır. Kapsam olarak, önceki ve mevcut Türk Ticaret Kanunu ile ilgili yönetmelikler ve karşılaştırmalı hukuktaki dikkate değer düzenlemeler başta olmak üzere, Yargıtay uygulaması ile öğretinin görüşleri belirlenmiştir. Çalışmanın hazırlanmasında, öncelikle temel kaynaklardan başlanmış, daha sonra özel nitelikteki makale, bildiri ve kitaplar taranmış ve ilgili Yargıtay kararları gözden geçirilmiştir. Sonuç olarak, anonim şirketlerde imtiyazlı pay sahiplerinin haklarının korunması konusunda yeni Kanun ile getirilen oldukça ayrıntılı düzenlemeler bulunduğu tespit edilmekle birlikte, yine de birtakım noktalarda eksiklikler ve çelişkilerin mevcut olduğu görülmüştür. Çalışmanın çeşitli noktalarında bu eksikliklerin giderilmesi için kanun koyucuya yol gösterilmiş, çelişkili ifadelerden anlaşılması gerekenin ne olduğu, konuyla ilgili tartışmalara da yer verilerek ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explains the privileged shares concept, how privileged shares are issued, and the rights granted to privileged shareholders. The implications of privileged shares in the Turkish Commercial Code are broader than those of share classes and preferred shares, and the holders of privileged shares are represented by a special committee at corporations. This study discusses the functions and legal standing of the special committee of privileged shareholders. The scope of the analysis covers the past and current versions of the Turkish Commercial Code, related legislation, and regulations in comparative law, as well as the Supreme Court's rulings. In this study, primary sources, journal articles, conference proceedings, books, and the Supreme Court's rulings are reviewed. This study finds that the rights of privileged shareholders are regulated by the New Commercial Code in detail; however, deficiencies and ambiguities remain. Building on the prior work and scholarly discussions on the topic, this study offers guidance on remedying the deficiencies and resolving the ambiguities in the law.