Ebeveynler arasında sosyal medya kullanımının aile içi ilişkilere etkisi
The effects of social media use among parents in the context of the relationships within family
  1. Tez No: 866320
  2. Yazar: GÜLŞEN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sosyal medya platformlarının kullanım sıklığının her geçen gün artması, aile kurumunu ve bireyler arasındaki ilişkileri çeşitli yönlerden etkilemiştir. Sosyal medyanın gereğinden fazla ve amacı dışında kullanımı, aile içinde kurulması gereken ilişkileri azaltmakta ve yüz yüze iletişimi engellemektedir. Dolayısıyla sosyal medya araçları, aile içi ilişkilerle ilgili bilindik çerçevenin dönüşmesi noktasında farklı açılardan rol oynamaktadır. Bundan hareketle, ebeveynlerin sosyal medya araçlarını kullanımlarının aile içi ilişkilere ne tür etkilerinin olduğunu tespit ve analiz etmek bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırma verileri, nitel araştırma tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Bu kapsamda, Türkiye'nin farklı illerinde ikamet eden ve sosyal medya araçlarını aktif kullanan ebeveynlerle görüşmeler yapılarak veriler elde edilmiştir. Ölçüt örnekleme modeli dâhilinde bu araştırmanın örneklemi, 17 kadın ve 15 erkek olmak üzere, sosyal medya araçlarını aktif kullanan toplamda 32 ebeveynden oluşmaktadır. Çalışma, ebeveynlerin sosyal medya kullanımının aile kurumunu ne şekilde etkilediğini, araştırma kapsamında elde edilen veriler ışığında ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmada elde edilen veriler incelendiğinde; ebeveynlerin sosyal medya kullanımlarının aile içi ilişkilere ne tür etkilerinin olduğu noktasında, sınırlı düzeydeki yararlı bazı içeriklerin dışında genel olarak sosyal medya araçlarını kullanımlarının, toplumsal açıdan ideal düzeydeki aile içi ilişkilere zarar verdiği ve aile mahremiyetini zedelediği yönünde sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing frequency of use of social media platforms has affected the family institution and relations among individuals in various aspects. Excessive and misuse of social media reduces the relationships that need to be established within the family and prevents face-to-face communication. Therefore, social media tools play a role from different perspectives in transforming the familiar framework regarding family relationships. Based on this, the main purpose of this study is to determine and analyze how the effects of parents' use of social media tools on family relationships. Research data has been obtained by using a semi-structured interview form, which is a qualitative research technique. In this context, data has been obtained by conducting interviews with parents who reside in different provinces of Turkey and actively use social media tools. Within the criterion sampling model, the sample of this research consists of a total of 32 parents, 17 women and 15 men, who actively use social media tools. The study aims to reveal how parents' social media use affects the family institution in the light of the data obtained within the scope of the research. When the data obtained in the study are examined; Regarding the effects of parents' use of social media on family relations, results have been obtained that, apart from some limited useful content, their use of social media tools in general harms the socially ideal family relations between family members and damages family privacy