İlahiyat fakültelerinde verilmekte olan Türk din mûsikîsi derslerinin incelenmesi
An analysis of Turkish religious music courses given in faculties of theology
  1. Tez No: 866345
  2. Yazar: EDANUR CAMKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AVCI AKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dinî mûsikî geçmişten günümüze farklı toplumlar tarafından çeşitli şekillerde icrâ edilmiştir. Mûsikînin dinî bir amaçla kullanılması insanlık tarihinin çok eski zamanlarına dayanmaktadır. Türklerin İslâmiyet'i kabulüyle beraber dinî mûsikîsinin Anadolu topraklarındaki karşılığı olan Türk din mûsikîsi, kültür mirası içerisinde kendine yer edinmiştir. Türk din mûsikîsinin öğretildiği ve icrâ edildiği pek çok mekân bulunmaktadır. Türk din mûsikîsi eğitiminin verildiği en önemli kurumlardan biri ilahiyat fakülteleridir. Bu çalışma ilahiyat fakültelerinde verilmekte olan Türk din mûsikîsi derslerini akademik düzeyde ele almaktadır. Araştırmada, Türk din mûsikîsi dersinin tarihsel süreci ele alındıktan sonra ilahiyat fakültelerinde Türk din mûsikîsi dersi veren eğitimcilerle yapılan görüşme ve bu dersi alan öğrencilerle yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler neticesinde ilahiyat fakültelerindeki Türk din mûsikîsi dersinin işlenişi, içeriği ve öğrencilerin derse ilişkin memnuniyet düzeyleri incelenmiştir. Araştırma, görüşme ve anket tekniklerinin kullanıldığı hem nitel hem de nicel bir çalışmadır. Araştırmada, Türk din mûsikîsi dersinin ilahiyat fakültelerinde verilmesinin mûsikî kültürünün devamlılığı açısından önemli olduğu, Türk din mûsikîsi eğitiminin öğrencilere küçük yaşlardan itibaren verilmesinin gerektiği, Türk din mûsikîsi derslerinden alınan verimin artması için bu dersin ilahiyat eğitimi boyunca verilmesinin gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Religious music has been performed in various ways by different societies from past to present. The use of music for religious purposes dates back to ancient times in human history. With the acceptance of Islam by the Turks, Turkish religious music, which is the equivalent of religious music in Anatolia, has gained a place in the cultural heritage. There are many places where Turkish religious music is taught and performed. One of the most important institutions where Turkish religious music education is given is the faculties of theology. This study deals with the Turkish religious music courses given in the faculties of theology at an academic level. In the study, after the historical process of Turkish religious music course is discussed, as a result of the data obtained from the interviews with the educators who give Turkish religious music courses in the faculties of theology and the survey study conducted with the students who take this course, the teaching and content of the Turkish religious music course in the faculties of theology and the satisfaction levels of the students regarding the course are examined. The research is both a qualitative and quantitative study using interview and survey techniques. In the research, it was concluded that teaching Turkish religious music course in the faculties of theology is important for the continuity of music culture, Turkish religious music education should be given to students from an early age, and this course should be given throughout the seminary education in order to increase the efficiency of Turkish religious music courses.