Hastaneye yatırılan yüksek riskli gebelerin sağlık bakım gereksinimlerinin saptanması ve karşılanma durumunun belirlenmesi
Determination of health maintenance needs and their realization of hospitalized high-risk pregnant women
  1. Tez No: 86635
  2. Yazar: FİTNAT SOYPAK (ÇALTI)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANAHİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
66 7. ÖZET Hastaneye yatırılan yüksek riskli gebelerin gebelik, yüksek risk altında olma ve hastaneye yatın İma gibi üstüste binen sorunları nedeniyle sağlık bakım gereksinimle ri artar ve karmaşıklasın Çalışmamız hastaneye yatırılan yüksek riskli gebelerin gereksinimlerini ve bu gereksinimlerin karşılanma durumunu saptamak amacıyla betimleyici-kesitsel araş tırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızın örneklemini İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıktan ve Doğum Kliniği, Perinatoloji Servisinde 10 şubat 1998-24 Mayıs 1999 tarihleri ara sında en az 3 gündür hastanede yatmakta olan, araştırmaya katılmayı kabul etmiş 116 yüksek riskli gebe oluşturmuştur. Çalışmamızda 1 16 gebeye önce demografik ve obstetrik bilgilerini içeren 21 sorulu bir“Hasta Bilgi Formu”doldurulmuş ve 68 sorulu kapsam geçerliği ve güvenir liği sınanmış Likert tipi“Hastaneye Yatınlan Yüksek Riskli Gebelerin Sağlık Bakım Gereksinimleri ve Karşılanma Durumu Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçeğimizin güvenirlik katsayısı Cronbach alfa ile test edilmiş ve iç tutarlılık değeri 0.94 olarak bulunmuştur. Çalışmamız sonucu elde edilen veriler ortalama,“eşlenik t testi”,“t testi”ve“ANOVA testi”ile değerlendirilmiştir. Deneklerimizin %2 1.6' sini 35 yaş ve üstü gebeler oluşturmuş ve yaş orta- lamalan 29.9±5.74 bulunmuştur. Gebelerimizin %53.5'inin ortaokul ve üzeri eğitim al- dıklan ve %75'inin herhangi bir sosyal güvenceye sahip olduklan saptanmıştır. Gebelerimizin hastaneye yatış tanılan arasında ilk üç sırayı hipertansif bo zukluk (%21.6), preterm doğum eylemi (%19.8) ve erken membran rüptürü (%15.5) o- luşturmuştur.67 Ölçeğimizde yer alan sağlık bakım gereksinimleri, 7 ana grupta toplanmış tır. Gruplandınlmış sağlık bakım gereksinim ortalamalarının en yükseği 2.60±0.41 ile“Uygun fizik çevre gereksinimleri”, en düşüğü ise 1.76±0.54 ile“Bakımla ilgili gereksinimler”bulunmuştur. Bu gereksinimlerin karşılanma durumu ortalamaları nın en yükseği 1.81±0.91 ile“Etik yaklaşım gereksinimlerinin karşılanma durumu”, en düşüğü ise 0.46±0.77 ile“Psikolojik destek karşılanma durumu”bulunmuştur. Gruplandınlmış sağlık bakım gereksinimleri ile gereksinimlerin karşılanma durumu arasındaki ileri derecede anlamlı düzeyde ilişkiler saptanmış ve gereksinimlerin karşılanmadığı belirlenmiştir. Gebelerimizin eğitim ve çalışma durumları, toplam aylık gelirleri ile, toplam gereksinim puanlan arasındaki ilişki“t testi”ve“ANOVA testi”ile değerlendirilmiş ve anlamlı ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
68 8. SUMMARY DETERMINATION OF HEALTH MAINTENANCE NEEDS AND THE IR RELAZIATION OF HOSPITALIZED HIGH-RISK PREGNANT WOMEN The health maintenance needs of hospitalized high-risk pregnant women in crease and become more complex due to the pregnancy itself, the high risk and the hos pitalization itself. Our study was intended to determine the health maintenance needs of high- risk pregnant women and the realization of these needs by a descriptive-cross sectional investigation method. The sample group consisted of 1 16 high-risk pregnant women hospitalized at least for 3 days at Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine, Dept. of Obstet rics and Gynecology, Division of Perinatology Clinic between February 10, 1998 and May 24, 1999 and who accepted to participate in the study. In the first part in the study a“Patient Information Form”which consisted of 21 questions about demographic and obstetric history was filled out for each patient. Afterwards, a likert type 68 questions“ Measure of Health maintenance needs and their Realization in Hospitalized High Risk pregnant women”, whose safety and validity was tested before was used. The safety coefficient of our sample was tested by Cronbach al pha and internal consistency value was found as 0.94. The results of our study was evaluated by means,“paired t test”“t test”and“ANOVAtest”69 The 21.6% of our subjects were older than 35 years old. 53.5% of pregnant women had been graduated from a secondary scholl or higher and %75 had social secu rity. The major diagnoses at the time of hospitalization were hypertansion (21.6%), premature labor (19.8%) and prematüre rupture of membranes (15.5%) Health maintenance needs in our measure were collected into 7 main groups. When the health maintenance needs were grouped, the highest mean was at“Appropriate physical environment needs”by 2.60±04.1 and the lowest mean was at“care needs”by 1.67±0.54. The highest mean of realization of the needs was at“The Realization of ethical approach needs”by 1.81±0.91 and the lowest mean of realization was at“The realization of pscyhological support needs”by 0.46±0.77. The differences between grouped health maintenance needs and their reali zation were evaluated by“paired t test”and it was found highly significantly that needs were not realized. The educational and social levels of women, their monthly income and total needs points were evaluated by“t test”and“ANOVA test”and they were not found significantly different.