Preterm erken membran rüptürü'nün neonatal morbidite, vitamin D ve IL-6 ile ilişkisi
Association between preterm morbidite, vitamin D and IL-6 with of preterm premature rupture of membranes
  1. Tez No: 418358
  2. Yazar: ELİF ÖZALKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KARATEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve amaç Preterm erken membran rüptürü, plasentanın enfeksiyona verdiği immun cevap yani enflammasyon (korioamnionit) sonucu gelişmektedir. Korioamnionit plasentanın hem fetal- maternal hemde fetal tarafındaki enflammasyon için kullanılan genel bir tanımdır (33). FIRS sistemik enflammatuar cevap sendromunun fetal kompartımanda gelişenidir. Preterm doğan ya da preterm erken membran rüptürü ile doğan pretermlerde kord kanında IL-6'nın yükselmesi olarak tanımlanırken, histolojik olarak funisitis ve koryonik vaskulitis olarak tanımlanmıştır (5,6). Multipl organ yetmezliği ile sonuçlanır. Klinik tanımı yoktur. D vitamini ise sağlıklı gebeliğin sürdürülmesi için hem antienflammatuar hemde antimikrobial cevabın ikisindede rol oynamaktadır. Çalışmadaki amaç, preterm erken membran rüptüründeki neonatal morbidite ve mortalite değerlendirilecek, multiorgan yetmezliği (MOY) tanı kriterleri postnatal klinik FIRS için kullanılabilir mi sorusuna yanıt aranacaktır. İkinci amaç; preterm EMR ve MOY ile fetusun vitamin D düzeyi arasındaki ilişki değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem Çalışma, Ocak - Aralık 2011 tarihleri arasında yatırılan 24–37 gestasyon haftası arasındaki 143 bebekte yapıldı. Preterm EMR'deki kısa ve uzun dönem bulgularını değerlendirmek için hastalar Grup 1: Preterm EMR olan grup ( n=74 ), Grup 2: Preterm EMR olmayan grup (n=69 ) olarak ikiye ayrıldı. Ayrıca Her iki grup hastanın ilk 24 saat içerisindeki izleminde multiorgan yetmezlik bulguları olanlar Grup 3: MOY olan grup (n= 40) ve multiorgan yetmezliği olmayan grup olarak Grup 4 ( MOY olmayan grup) (n=103 ) olarak 2 gruba ayrıldı. Bebeklere ait perinatal ve neonatal dönem bilgileri, demografik bilgileri, vital bulguları, uygulanan girişimler, postnatal antienflammatuar tedavi, ventriküler rezervuar, lazer tedavi, labaratuar, yoğun bakım izlemlerinde oluşabilecek morbidite ( RDS, BPD, IVK, ROP, NEK, PDA, PVL ve sepsis) ve mortalite kayıt edildi. IL-6 ve 25-(OH) D3 Vitamin için korddan ya da damaryolu açılırken EDTA' lı tüplere 2 ml olarak alındı. Bulgular Preterm EMR'nin enfeksiyon dışında neonatal morbidite için bir risk taşımadığı, ilk 24 saat içerisinde çoklu organ yetmezliği klinik bulguları gösteren pretermlerin daha yüksek IL-6 düzeylerine, düşük doğum ağırlığı, gestasyon yaşı ve membran rüptür haftasına, yüksek anne CRP düzeyine, korioamnionit, oligohidramnioz, annede antibiotik kullanım sıklığına sahip olduğu ve bu bebeklerde daha sık RDS, BPD, ROP, PDA, PH, NEK, IVK, PVL, ölüm görüldüğü saptanmıştır. Çalışmaya alınan pretermlerde %83 25-(OH) D3 vitamini eksikliği, %13 25-(OH) D3 vitamini yetersizliği saptanmıştır. 25-(OH) D3 Vitamin eksikliği sıklığında preterm EMR ve MOY olanlarda olmayanlara göre farklılık saptanmamıştır. Vitamin D düzeyi MOY ve ölüm olanlarda olmayanlara göre düşük olsada istatiksel anlamlı farklılık saptanmamıştır. Preeklemprik anne bebekleri çıkarıldığında 119 bebekte D vitamininin neonatal morbiditisine etkisi değerlendirildiğinde ölüm olanlanda vitamin d düzeyi istatiksel anlamlı düşük saptanmıştır. Sonuç Bizim çalışmamızda ilk 24 saat içerisinde multiorgan yetmezliği tanı kriterlerini karşılayan grup ile fetal enflammasyon için tanımlanan sitokin, neonatal morbidite ve mortalite yanıtı benzer bulunmuştur. 25-(OH) D3 Vitamin eksikliği sıklığı preterm bebeklerde yüksek oranda saptanmıştr.
Özet (Çeviri)
Abstract Preterm premature rupture of membranes occurs due to inflammation of placenta which is its immune response to infection. Chorioamnionitis is a common definition used for inflammation of placenta in both fetal-maternal and fetal sites (33). FIRS is the fetal site of systemic inflammation response syndrome. It has been defined as high levels of IL-6 in the cord blood samples of preterm infants and infants with preterm premature rupture of membranes or funisitis and chorionic vasculitis in histologic samples (5,6). It results in multiorgan failure. It does not have clinical definition. Vitamin D has a role in both antiinflammatory and antimicrobial response in the progression of healthy pregnancy. Our aim is the evaluation of neonatal mortality and morbidity in preterm premature rupture of membranes and also if the criterias of multiorgan failure may be used in diagnosis of postnatal clinical FIRS or not. Relationship between levels of vitamin D and preterm premature rupture of the membranes and multiorgan failure is our secondary aim. Material and method We enrolled 143 infants with 24-37 weeks of gestational ages between January and December 2011. To evaluate neonatal outcome in preterm premature rupture of the membranes, we groupped our patients as Group 1 with preterm premature rupture of the membranes (n:74) and Group 2 without preterm premature rupture of the membranes (n:69). Also all patients were groupped into another two groups as Group 3 (n:40) having multiorgan failure (MOF) in the first 24 hours of life and Group 4 (n:103) without MOF. Perinatal and neonatal data of infants, demographic data, vital signs, invasive interventions, postnatal antinflammatory treatment, ventricular reservoir, laser treatment, laboratory results, morbidities (RDS, BPD, IVH, ROP, NEC, PDA, PVL and sepsis) and mortality has been recorded. Two cc of blood samples of IL-6 and Vitamin D were drawn to EDTA containing tubes from umbilical cord or peripheric vessels. Results Preterm premature rupture of the membranes did not increase the risk of neonatal morbidities except infection. We detected high levels of IL-6, low birth weight and gestational week, earlier rupture of membranes, high maternal CRP levels, more frequent chorioamnionitis, oligohydramnios and maternal antibiotic usage in preterm with clinical signs of multiorgan failure in the first 24 hours of life, also these infants have higher rates of RDS, BPD, PDA, PH, NEC, IVH and death. We detected insufficiency of vitamin D in 83% of infants and deficiency if vitamin D in 13% of infants. Insufficiency of vitamin D in preterm infants with or without preterm premature rupture of the membranes or multiorgan failure was not significantly different. Levels of vitamin D in multiorgan failure and death were insignificantly higher. We excluded infants of preeclamptic mothers and of these 119 infants vitamin D levels were significantly low in infants who were died. Conclusion Diagnostic criterias of multiorgan failure may be used for clinical FIRS. Deficiency of vitamin D was detected in higher rates in preterm infants.