The effects of vulnerablity on harvesting labor payment regime: The case of Ankara
Kırılganlığın hasat işçilerinin ödeme rejimi üzerindeki etkileri: Ankara örneği̇
- Tez No: 866350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez hasat işçilerine uygulanan ücret rejimini belirlemede etkili faktörleri ve özellikle ürünlerin kırılganlığının ne derecede etkili olduğunu incelemektedir. Çalışmanın odağında işçi yoğun hasatı olan tarım ürünleri yer almaktadır. 2022 Ekim ve 2023 Nisan dönemleri arasında Ankara'nın 25 ilçesinde aktif şekilde tarım üretimi yapan 384 çiftçi ile yüz yüze anket çalışması yapılmış, 27 tane uzman ile görüşülmüş ve toplam 1260 gözlem birimine ulaşılmıştır. Anketler sırasında kırılganlık seviyesinin ücret rejimini belirleme üzerindeki etkisi, ücret rejiminin hasat esnasında gerçekleşen zayiat ve yıpranma seviyeleri üzerindeki etkisi ve hasat işçilerine yapılan gözetleme/denetlemenin benzer kategorilerdeki ürünler içerisinde zayiatı ve yıpranmayı azaltıp azaltmadığı sorularına yanıtlar aranmıştır. Ayrıca Ankara'da tarım üretimi yapan çiftçilerin genel bir profili çıkarılmıştır. Analizlerde birim düzeyinde modelleme kullanılarak çok terimli lojistik regresyon yöntemi ile küçük alan tahmini uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, ürün kırılganlığındaki her %1'lik artışın, birim bazlı parça başı ödeme rejimine kıyasla günlük ödeme rejiminin uygulanma olasılığını %1,255 oranında artırdığını göstermektedir. Çok yıllık bitkilerde bitki/ağaç yıpranması söz konusu olduğunda, ürün karakteristiğinden bağımsız şekilde, götürü usul ödeme rejimlerinin tercih edildiği görülmüştür. Ürün kategorileri kendi içinde değerlendirildiğinde her bir kategori için en uygun ödeme rejiminin belirlenmesi gerektiği görülmüştür. Bunun için, bu çalışma kapsamında ürün zayiatı ve bitki/ağaç yıpranmasını en aza indirmek için bir amortisman teorisi geliştirilmiştir. Yani, amortismanı belirleyen faktörler de dikkate alınmıştır. Ayrıca hasat işçilerine hasat esnasında gözetleme/denetleme uygulanması ürün zayiatını %5.6 azaltırken, bitki/ağaç yıpranmasını da %7.1 azaltmıştır. Çalışma ayrıca tarımsal üretimde işgücü ile ilgili sorunları görüşmeler esnasında en çok vurgulanan beş tema etrafında inceleyerek politika önerileri sunmakta, Türkiye ve Ankara'daki güncel veriler etrafında da tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines factors determining payment regime for harvesting laborers and, in particular, the extent to which the vulnerability of produces is influential. Focus of the study is on agricultural produces with labor-intensive harvesting. Between October 2022 and April 2023, 384 farmers actively engaged in agricultural production in 25 districts of Ankara were face-to-face surveyed and 27 experts were interviewed, reaching a total of 1260 observations. The surveys sought answers to questions on the impact of vulnerability rate on determining the payment regime, the impact of the payment regime on the rates of wastage and depreciation during harvest, and if monitoring of harvesting laborers reduces wastage and depreciation among similar categories of crops. A general profile of farmers engaged in agricultural production in Ankara was also provided. Small area estimation with multinomial logit method using unit-level modeling has been utilized in the analyses. The results of the study show that each 1% increase in produce vulnerability raises the probability of applying the daily payment regime by 1.255% over unit-based piece-rate payment regime. In the case of plant/tree depreciation, lump sum payment regimes are preferred, regardless of produce characteristics. When crop categories are evaluated within each category, it is necessary to determine the most appropriate payment regime for each category. Therefore, a depreciation theory is developed within this study to minimize produce wastage and plant/tree depreciation. That is, the factors determining depreciation are also taken into account. In addition, the application of monitoring to harvesting laborers reduced produce wastage by 5.6% and reduced plant/tree depreciation by 7.1%. The study also examines labor-related issues in agricultural production around five themes mostly emphasized during the interviews, offers policy recommendations, and discusses them around current data from both Türkiye and Ankara.