Türkmen şair Abdü'l-Aziz Semin Bayatlı'nın hayatı, Perdeler ve Gizler adlı şiir kitabı'nın incelenmesi
The life of Abdu'l-Aziz Semin Bayatlı, analysis of the poetry book Perdeler ve Gizler
  1. Tez No: 866349
  2. Yazar: ALİ DAWOD SULAYMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezin yazılış amacı Irak'ta yaşayan Türkmenlerin içerisinde önemli bir yere sahip olan Abdü'l-aziz Semin Bayatlı'nın bilim dünyasına tanıtılmasıdır. Yüz yıllar önce yerleştikleri Basra Körfezi, Irak (Mezopotamya) bölgesinde Arap, Kürt, Fars ve hatta İngiliz kültürü ile Türk kültürünün harmanlanması neticesinde yeni bir edebiyat sahası oluşmuş, bu oluşum içerisinde de Abdü'l-aziz Semin Bayatlı çağdaş Irak Türkmen edebiyatında varlığı ve eserleri ile ön plana çıkmıştır. Kendinden önce yaşayan birçok şair gibi savaşın, mücadelenin kucağına doğan sanatçı eserlerinin temasını, günlük hayatın içinden, yaşamın ta kendisinden almaktadır. Yazdığı hoyratlar, maniler ve rubailer ile Türkmen edebiyatının baskılar karşısında direnişinin temsilcisi olarak nitelendirilmektedir. Tez içerisbeyatlıinde Bayatlı'nın Perdeler ve Gizler rubai kitabının trankripsiyonu yapılmış, şiirlerin teması ve ölçü kalıpları incelenmişti. Bayatlı'nın hayatı, eserleri, sosyal, kültürel çevresi incelikle araştırmamıza dahil edilmiştir. Bayatlı ve ailesi geçmişten günümüze Türk adet ve örfünün Irak'ta devam etmesini amaçlamış, tüm yaşamlarını bu doğrultuda şekillendirmiş ve yaşamışlardır. Bayatlı kendisi gibi şair, yazar, gazeteci dostları ile Türkmen edebiyatına yön verecek esereler yayınlamış, çok sayıda dergi ve gazetede çalışmıştır. Bu çalışma Abdü'l- aziz Semin Bayatlı'nın unutulmaması için yapılmış, şairimiz tüm yönleriyle ele alınarak incelinmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of writing this thesis is to represent an important place among the Turkmens living in Iraq. The aim is to introduce Abdülaziz Semin Bayatlı to the scientific world. centuries ago Arabs, Kurds, Persians and even Persians settled in the Persian Gulf and Iraq (Mesopotamia) regions. A new field of literature emerged as a result of the blending of English culture and Turkish culture. Was formed and Abdülaziz Semin Bayatlı and his contemporary Iraqi Turkmens took part in this formation. He came to the fore with his presence and works in literature. Many who lived before him The theme of the works of artists born in the lap of war and struggle, like poets He benefits from life, from life itself. Rough poems, poems and poems he wrote As a representative of the rubai and Turkmen literature's resistance against oppression is explained. Bayatlı's Curtains and Hidden Rubai book in the thesis The poems were transcribed and their themes and meter patterns were examined. Bayatlı's life His works and his social and cultural environment have been meticulously included in our research. Bayatlı and his family Aimed to maintain Turkish traditions and customs from past to present in Iraq, They shaped and lived their lives accordingly. Bayatlı is a poet and writer like himself. Together with his journalist friends, he produced works that would shape Turkmen literature and published many books. He worked in magazines and newspapers. This study is about not forgetting Abdülaziz Semin Bayatlı. It was made for our poet and his poet was examined in every aspect.