Muhasebede e-Dönüşümün vergi mükellefleri üzerindeki etkileri: Ordu ili örneği
The effects of e-Transformation in accounting on taxpayers: A case study of Ordu provi̇nce
  1. Tez No: 866380
  2. Yazar: ANIL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler her alanda değişime neden olmaktadır. Endüstri 4.0 kavramının konuşulduğu bu günlerde muhasebe alanında da önemli değişikliklerin olduğu görülmektedir. Bu değişimlerin başat uygulamalarından bir tanesi muhasebede dijital dönüşüm kavramıdır. Hazırlanan bu çalışma, Ordu ilinde faaliyet gösteren vergi mükelleflerinin muhasebede e-dönüşüme bakış açılarını ve kamu tarafından getirilen yeni uygulamalara uyum sürecinin derecesini ölçmeyi amaçlamaktadır. Çalışma Ordu ili sınırları içerisinde yer alan farklı meslek gruplarından oluşan bir örneklem seçilerek gerçekleştirilmiştir. Çalışmada anket yöntemi kullanılarak muhasebede e-dönüşümün mükellefler üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Vergi mükellefleri her ne kadar farklı sektörlerde farklı sosyal statülerde olurlarsa olsunlar, e-dönüşümün fırsatlar kadar tehditler de yarattığının bilincindeler. Tüm bu olumlu veya olumsuz durumlara karşın araştırmada ulaşılan sonuç; Ordu ili Altınordu ilçesi sınırları içerisinde yer alan vergi mükelleflerinin değişime direnmek yerine tam uyum sağlayarak yeni getirilen uygulamaları kullandıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The technological advancements happening in today's world are causing changes in every field. In these days when the concept of Industry 4.0 is discussed, significant changes are also observed in the field of accounting. One of the key applications of these changes is the concept of digital transformation. The study aims to assess the perspective of tax payers in Ordu province towards electronic transformation in accounting and measure the level of compliance with new applications introduced by the government. The research was conducted by selecting a sample from various professional groups within the borders of Ordu province. The study employed a survey method to reveal the effects of electronic transformation in accounting on taxpayers. Despite varying sectors and social statuses, tax payers are aware that e-transformation brings both opportunities and threats. The research indicates that, despite positive or negative circumstances, taxpayers within the boundaries of Altınordu district in Ordu province not only embrace change but fully adapt, utilizing the newly introduced applications.