Afetzedelerin doğal afetlere ilişkin bilgi ve hazır oluşları ile afetlerden etkilenim düzeylerinin incelenmesi
Examining the knowledge and readiness of disaster sufferers regarding natural disasters and their levels of disaster impact
- Tez No: 866390
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanı amacı da doğal afetlerin afetzedeler üzerindeki psikolojik etkilerini incelemektir. Bu amaçla yapılan çalışma birincil verilere dayalı nicel bir çalışma olup genel tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini Bingöl ilinde yaşayan 18 yaş üstü bireyler, örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile ulaşılmış toplam 386 katılımcı oluşturmuştur. Araştırma verileri Seda Bağbancı'nın (2015)“Doğal Afetlerin Afetzedeler Üzerine Psikolojik Etkileri: Trabzon İli Örneği”adlı yüksek lisans tezindeki sorulardan esinlenerek araştırmacı tarafından hazırlanmış anket formu ile toplanmıştır. Anket toplam 17 sorudan oluşmaktadır. Toplanan verilerin analizi SPSS 29 programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın analizleri %95 güven düzeyinde yapılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların en fazla deprem afetini yaşadığı, en az ise salgın hastalık ve yangın olduğunu ifade ettikleri görülmüştür. Bingöl'de yaşanan doğal afetlerden psikolojik olarak en fazla deprem felaketinden etkilendikleri de bulgulanmıştır. Doğal afet sonucunda katılımcıların uyku düzenlerinin bozulduğu ve her an afet olacakmış gibi hissettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the psychological effects of natural disasters on disaster victims. The study conducted for this purpose is a quantitative study based on primary data and has a general screening model. The population of the research consisted of individuals over the age of 18 living in Bingöl province, and the sample consisted of a total of 386 participants reached by simple random sampling method. The research data was collected with a survey form prepared by the researcher, inspired by the questions in Seda Bağbancı's (2015) master's thesis titled“Psychological Effects of Natural Disasters on Disaster Victims: Trabzon Province Example”. The survey consists of a total of 17 questions. Analysis of the collected data was carried out with SPSS 29 program. Analyzes of the research were conducted at a 95% confidence level. As a result of the research, it was seen that the participants stated that they experienced earthquake disasters the most, and epidemics and fires the least. It was also found that among the natural disasters experienced in Bingöl, they were most psychologically affected by the earthquake. It was determined that as a result of the natural disaster, the participants' sleep patterns were disrupted and they felt as if a disaster would occur at any moment.