Okul dışı öğrenme ortamlarından sanal müzelerin kullanılmasıyla fen eğitiminde bilimsel sorgulamanın doğası öğretimi
Teaching nature of scientific inquiry in science education using virtual museums from out-of-school learning environments
  1. Tez No: 866391
  2. Yazar: AYŞENUR ÜLKEROĞLU ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNKUT MESCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, okuldışı öğrenme ortamlarında sanal müzeleri kullanarak öğrencilerin bilimsel sorgulamanın doğası görüşlerindeki değişimleri incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılıda Yozgat ili Sorgun ilçesinde bulunan bir ortaokulun 7. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma 24 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“The Views About Scientific Inquiry”(VASI) anketi kullanılmıştır. Öğrencilere uygulama öncesi ön test ve uygulama sonrası son test olarak VASI anketi uygulanmıştır. Anketler bittiğinde her öğrenci ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Çalışma altı hafta sürmüştür. Çalışmada kullanılan sanal müzeler Artsteps uygulaması üzerinden hazırlanılmıştır. Çalışmada uygulamalar haftalık planlar şeklinde uygulanmıştır. Öğrencilerin bilimsel sorgulamanın doğasının bileşenleri ile ilgili görüşleri tek tek incelenmiştir. Ön test sonuçlarında öğrencilerin çoğunun bilimsel sorgulamanın doğası bileşenlerini bilmedikleri yani bu konudaki görüşlerinin naif olduğu tespit edilmiştir. Son test sonuçları incelendiğinde öğrencilerin bilimsel sorgulamanın doğası görüşlerinde iyileşme görülmüştür. Örneğin“bilimsel sorgulama süreci bir soru ile başlar ancak bir hipotezi test etmek zorunda değildir”,“tüm bilimsel araştırmalarda izlenen tek yol ve yöntem yoktur”,“bilimsel sorgulama süreci sorulan sorulara göre şekillenir”,“bilimsel sorgulama sürecinde kullanılan yöntemler sonuçları etkiler”,“bilimsel sorgulama sürecinde toplanan veriler ile sonuçlar tutarlı olmalıdır”,“bilimsel veriler ve bilimsel kanıtlar aynı şey değildir”,“bilimsel sorgulama sürecinde açıklamalar, toplanan verilerle halihazırda bilinenlerin bileşiminden geliştirilir”temalarında öğrenciler başlangıçta naif görüşte iken uygulama sonucunda öğrenciler bilgili görüşe sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak okul dışı öğrenme ortamlarında sanal müzeleri kullanarak öğrencilere bilimsel sorgulamanın doğası kazanımları öğretilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine students' views about nature of scientific inquiry by using virtual museums in out-of-school learning environments. The study group of the research is the 7th grade students of a middle school in Sorgun district of Yozgat province in the 2022-2023 academic year. The study was conducted on 24 students.“The Views About Scientific Inquiry”(VASI) survey was used as a data collection tool. VASI survey was applied to the students as a pre-test before the application and as a post-test after the application. When the surveys were completed, semi-structured interviews were conducted with each student. The study lasted six weeks. The virtual museums used in the study were prepared through the Artsteps application. In the study, the applications were implemented in the form of weekly plans. Students' views on each aspect of nature of scientific inquiry were examined one by one. In the pre-test results, it was determined that most of the students did not know the aspects of nature of scientific inquiry, that is, their views on this subject were naive. When the post-test results were examined, an improvement was seen in the students' views on nature of scientific inquiry. For example,“the scientific inquiry process starts with a question, but it does not have to test a hypothesis”,“there is no single path or method followed in all scientific research”,“the scientific inquiry process is shaped according to the questions asked”,“the methods used in the scientific inquiry process affect the results”, While the students were initially naive in the components“the data collected in the scientific inquiry process and the results should be consistent”,“scientific data and scientific evidence are not the same thing”,“in the scientific inquiry process, explanations are developed from the combination of the data collected and what is already known”, it was determined that they had an informed view as a result of the application. As a result, it has been determined that students can be taught the nature of scientific inquiry by using virtual museums in out-of-school learning environments.