Öğretmen algılarına göre resmi ve özel okullarda çalışan müdürlerin dönüşümcü liderlik becerileri açısından karşılaştırılması
A comparison of principals working in public and private schools according to teacher's perceptions in terms of transformational leadership skills
  1. Tez No: 866399
  2. Yazar: HASAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HAYRİ KUĞUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Öğretmen algılarına göre resmi ve özel okullarda çalışan okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik becerilerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem ve branş değişkenlerine göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, nicel veriler toplanarak tarama modeline göre gerçekleştirilen betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde resmi ve özel ortaokullarda görevli 23.674 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem ise basit seçkisiz örnekleme yoluyla belirlenen 510 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma bulgularına göre; özel okullarda görev yapan öğretmenlerin okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik becerilerine ilişkin grup amaçlarının kontrolünü sağlama, vizyon, ilham sağlama ve uygun rol modeli olma, bireysel ilgi gösterme, entelektüel teşvikte bulunma, yüksek başarı beklentisine sahip olma ve toplam dönüşümcü liderlik algı düzeylerinin resmi okullarda görev yapan öğretmenlerin okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik becerilerine ilişkin algı düzeylerinden daha yüksek olduğu görülmektedir. Medeni durum ve mesleki kıdem değişkenine göre resmi ve özel okullarda çalışan okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik becerilerinin karşılaştırılmasına ilişkin öğretmen algı düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Resmi ve özel okullarda çalışan okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik becerilerinin karşılaştırılmasına ilişkin öğretmen görüşlerinin; cinsiyet ve yaş değişkenine göre bireysel ilgi gösterme algı düzeylerinde, öğrenim durumu değişkenine göre grup amaçlarının kontrolünü sağlama, vizyon, ilham sağlama ve uygun rol modeli olma ve toplam dönüşümcü liderlik algı düzeylerinde, branş değişkenine göre grup amaçlarının kontrolünü sağlama, vizyon, ilham sağlama ve uygun rol modeli olma ve toplam dönüşümcü liderlik algı düzeylerinde farlılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to compare the transformational leadership skills of school principals working in public and private schools, according to teacher perceptions, according to gender, age, marital status, professional seniority and branch variables. The research is a descriptive research conducted according to the survey model by collecting quantitative data. The population of the research consists of 23,674 teachers working in public and private secondary schools in Ankara in the 2022-2023 academic year. The sample consists of 510 teachers determined through simple random sampling. According to research findings; The transformational leadership skills of school principals of teachers working in private schools are related to controlling group goals, providing vision, inspiration and being a suitable role model, showing individual attention, providing intellectual stimulation, having high expectations of success and the perception levels of total transformational leadership of teachers working in public schools. It is seen that the perception levels of school principals regarding transformational leadership skills are higher than those of school principals. No significant difference was found in teacher perception levels regarding the comparison of transformational leadership skills of school principals working in public and private schools according to marital status and professional seniority variables. Teacher opinions regarding the comparison of transformational leadership skills of school principals working in public and private schools; At the perception levels of showing individual attention according to gender and age variables, at the perception levels of providing control of group goals, providing vision, inspiration and being an appropriate role model according to the educational level variable, and at the total transformational leadership perception levels, at the perception levels of providing control of group goals, providing vision, inspiration and being an appropriate role model according to the branch variable, attaining control of group goals, providing vision, inspiration and being an appropriate It was concluded that there were differences in the perception levels of being a role model and total transformational leadership.