Güney Dal'ın eserlerinde toplumcu gerçekçilik ve postmodernizm
Social realism and postmodernism in Güney Dal's works
- Tez No: 866398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Dünyada yaşanan siyasal ve sosyal değişimler zamanla edebiyata da yansımıştır. İkinci Dünya Savaşının ülkemize yansıması ekonomik anlamda kötü sonuçlara yol açtı. Öte yandan Almanya gibi ülkelerin girmiş olduğu hızlı toparlanma ve sanayileşme süreci iş gücü ihtiyacını doğurdu. Almanya ile Türkiye arasında 1961 yılında yapılan antlaşma ile ilk işçi göçleri başladı. Ekonomik refah seviyesini artırmaya yönelik yapılan bu göçler beraberinde de birçok sorunu doğurdu. 1972 yılında Almanya'ya ailesiyle birlikte göç eden Güney Dal bu sorunlar içerisinde yazın hayatını sürdürdü. Yazmış olduğu eserler tematik yönden toplumsal gerçekçi roman-hikâye niteliği taşırken, anlatım teknikleri yönündense potmodernizm ölçüsünde değerlendirilebilecek eserler olduğu görülür. Yazılan metinler göç, işçi sorunları, yabancılaşma, yalnızlık temalarının üstkurmaca, metinlerarasılık, ironi, çokseslilik gibi bir karnaval havası içerisinde kurgulandığı tespit edilmiştir. Bilinen roman formundan uzaklaşan roman yapısı melez bir yapıya kavuşarak anlatı olarak adlandırılır. Ülkemizde ilk örnekleri 1980-2000 yılları arasında verilen bu postmodern nitelikteki eser ve yazarları arasında Güney Dal'da yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The dynamics of political and social transformations across the globe have, over time, left their mark in the realm of literature. The repercussions of the Second World War, particularly on our nation, were marked by adverse economic outcomes. Simultaneously, the rapid recovery and industrialization of nations such as Germany prompted a demand for labor. The agreement signed between Germany and Turkey in 1961 marked the initiation of the first labor migrations. These migrations, aimed at enhancing the level of economic prosperity, brought forth numerous challenges. Güney Dal, who migrated to Germany with his family in 1972, navigated his way through the complexities of life amidst these challenges. His literary pursuits, predominantly manifesting as socially realistic novel-stories, concurrently embraces postmodern narrative techniques. The thematic fabric of his works revolves around issues of immigration, labor challenges, alienation, and solitude. It has been observed that Dal's written texts adopt a carnivalesque atmosphere, featuring metafiction, intertextuality, irony, and heteroglossia. This hybrid structure, deviating from conventional novel forms, is aptly characterized as a narrative. Güney Dal stands as a representative of postmodern literature, a genre whose initial manifestations in our country emerged between 1980 and 2000.