Güneş enerjisi kullanılan motor yatlar ile fosil yakıt kullanılan motor yatların ürün-mekan ilişkisi bağlamında karşılaştırmalı bir yaklaşım önerisi
A comparative approach proposal in the context of the product-space relationship between motor yachts using solar energy and motor yachts using fossil fuel
- Tez No: 866414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDIKA BENAN ÇELİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Doğal kaynaklar içerisinde enerji üretim konusunda günümüzde en çok kullanılan doğal kaynaklardan bir güneş enerjisidir. Günümüzde gelinen noktada, bir yandan fosil enerji rezervlerinin tükenmesi ve küresel ısınma söylemi gibi popüler çevre sorunları üzerine iddiaların artması, diğer yandan yükselen bilince sahip insanların gezegenle uyum içinde yaşama yönünde gösterdikleri irade yeşil enerjiye yönelimi arttırmaktadır. Güneş enerjisi; Güneş'ten gelen ışınların, özel teknolojiler kullanılarak, elektrik enerjisine dönüştürülmesidir. Güneş enerjisi hem çevre dostu olması hem de kolay elde edilmesi açısından önemli enerji kaynaklarından biridir. Teknolojinin sağladığı gelişmeyle birlikte güneş pillerinin kullanımı artmakta ve birçok endüstride yaygınlaşması sağlanmaktadır. Denizcilik endüstrisinde de ihtiyaç duyulan enerjilerin güneş enerji sistemleri ile karşılanması için çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda yatlarda güneş enerjisi kullanımı gibi alternatif enerji kullanımları, sektörde yeni yatırım alanları oluşturmaktadır. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğundan, tercih edilme sebeplerinden, nasıl oluştuklarından bahsedilmektedir. Ayrıca çalışmanın asıl amacı olan yatlarda güneş enerjisinin avantajları ve dezavantajları ele alınmış ve tasarıma, çevreye ve kullanıcıya olan etkileri değerlendirilmiştir. Yat tasarımı kavramına farklı bir açıdan yaklaşılarak, yakıt kullanımının iç mekan tasarımı üzerine etkileri incelenmiştir. Yat tasarımında ergonomi, sürdürülebilirlik gibi kavramlar incelenmiştir. Mekan içinde kullanılan donatılar ile yat tasarımında kullanılması gereken kuralların tasarım prensiplerinin oluşmasındaki etkileri belirlenerek, iç mimarlık alanına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Yat tasarımındaki yakıt tercihinin çevresel etkileri, iç mekan üzerindeki etkisi ve ihtiyaçlara uygunluğundaki eksiklikler gibi konuları tartışmak üzere yeni yaklaşımlar incelenmiştir. Bunun yanı sıra bu çalışma sektördeki bilgiyi arttırmak ve sektöre yeni bir vizyon katmak amacı da taşımaktadır. Son yıllarda Türkiye yat üretim sektöründe dünya sıralamasında en üst seviyelere gelmiştir. Birçok yerli ve yabancı müşteri yat siparişi vermek için yerli üreticileri tercih etmektedir. Bunun en önemli nedeni ülkemizde sunulan kaliteli ve ucuz işçiliktir. Yatlar; gezi, eğlence ve dinlence gibi keyfi amaçlarla kullanılan deniz araçlarıdır ve kendi aralarında sınıflara ayrılmaktadırlar. Bu sınıflandırma öncelikle deniz araçlarının hareketini sağlayan donanımı üzerinden; yelkenli yatlar ve motor yatlar şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca yatlar, yelkenli yatlar ve motor yatlar olarak iki ana sınıf altında toplanmakla birlikte, boyutlarına, yapım malzemelerine ve gövde yapım yöntemlerine göre de sınıflandırılabilmektedirler. Bu yatlarda kullanıcısının istekleri doğrultusunda konforlu ve fonksiyonel mekanlar yaratmak iç mekan tasarımcısının görevidir. Ancak bu tasarım sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerleyip sonlandırılabilmesi için tasarımcı, fiziksel şartları, teknede yer alan tüm sistemlerin çalışma prensiplerini, ilgili denetim kuruluşlarının koyduğu kuralları kavramış olmalıdır. Bütün deniz araçlarında olduğu gibi yat sınıfı deniz araçlarının da yapımında kullanılan yöntemler ve malzemeler gelişen teknolojilerin paralelinde bir ilerleme göstermiştir. Bu bağlamda, suda ilerleyen ve su üzerinde yaşam olanağı sunan yatların kullanılan enerji çeşitleri, tasarım aşamasında geçirdiği süreçler, süreci etkileyen sistem ve kriterler tanımlanarak iç mimarın bu süreçteki rolü ve diğer disiplinlerle olan ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's context, one of the most widely used natural resources for energy production within natural resources is solar energy. The current state of affairs is characterized by the increasing concerns over popular environmental issues such as the depletion of energy reserves and global warming, along with a growing awareness among individuals who are inclined towards living in harmony with the planet, leading to an increased interest in green energy. Solar energy involves the conversion of sunlight into electrical energy through specialized technologies. It is considered an important energy source due to its environmental friendliness and ease of access. With advancements in technology, the utilization of solar panels is on the rise, contributing to their widespread adoption in various industries. Efforts are underway in the maritime industry to meet the required energy needs through solar energy systems. Additionally, alternative energy uses such as solar energy on yachts create new investment opportunities in the sector. This study discusses renewable energy sources, their reasons for preference, and how they are formed. Furthermore, the main focus of the study is on the advantages and disadvantages of solar energy on yachts, evaluating its impact on design, the environment, and users. The study takes a different approach to yacht design by examining the influence of fuel usage on interior design. Concepts such as ergonomics and sustainability are explored in yacht design, aiming to contribute to the field of interior architecture by identifying the effects of fittings used in the space on the design principles that should be employed in yacht design. The study also delves into the environmental harms, interior space effects, and deficiencies in addressing needs associated with fuel choices in yacht design. It opens a discussion on these issues and explores new approaches to tackle them. Additionally, this work aims to increase industry knowledge and bring a new vision to the sector. In recent years, Turkey has achieved top rankings in the global yacht production sector. Many domestic and foreign customers prefer local manufacturers to place yacht orders, mainly due to the quality and cost-effectiveness of labor in our country. Yachts, used for leisure purposes such as travel, entertainment, and relaxation, are classified based on the propulsion equipment that drives them: sailing yachts and motor yachts. Although yachts are generally classified into sailing and motor yachts, they can also be categorized based on size, construction materials, and hull construction methods. Creating comfortable and functional spaces according to the user's preferences in these yachts is the responsibility of the interior designer. However, for the design process to proceed and conclude healthily, the designer must grasp the physical conditions, the operating principles of all systems on the boat, and the rules set by relevant regulatory authorities. As with all maritime vehicles, the construction methods and materials used in the production of yacht-class maritime vehicles have progressed in parallel with advancing technology. In this context, this study examines the types of energy used in yachts promising a life on the water, the processes involved in the design, defining the systems and criteria influencing the process, and exploring the role of the interior designer and their relationship with other disciplines.