Epizodik migren hastalarında duyu profili ile somatik belirtiler, işlevsellik ve ağrı şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sensory profile and somatic symptoms, functionality, and pain severity in patients with episodic migraine
  1. Tez No: 866436
  2. Yazar: MERVE ERİŞ GÖKCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜLEÇ, PROF. DR. SAİME FÜSUN DOMAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Migrenin çok yönlü doğasını anlamak, etkili yönetim ve tedavisi için önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, epizodik migren hastalarında duyu profili ile somatik belirtiler, işlevsellik ve ağrı şiddeti arasındaki ilişkiyi incelemek ve migren hastaları ile sağlıklı kontrolleri duyu profili ve somatik belirti açısından karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu uzmanlık tez çalışması Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmış kesitsel bir çalışma olup Etik Kurul onamı alınmıştır. Çalışma Helsinki Deklarasyon ilkelerine uygun olarak gerçekleştirilmiş olup, bu süreçte herhangi bir çıkar çatışması ortaya çıkmamıştır. Araştırmamız Nisan-Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılmış olup 61 epizodik migren tanılı hasta ve 80 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar Sosyodemografik ve Klinik Veri Toplama Formu, Adolesan/Yetişkin Duyu Profili Ölçeği, Hastalık Davranışını Değerlendirme Ölçeği ve Migren Özürlülüğü Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler yapılırken; ki kare testi, student's t testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri ve lineer regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Understanding the multifaceted nature of migraine is crucial for effective management and treatment. The aim of this study is to investigate the relationship between sensory profile and somatic symptoms, functionality and pain severity in episodic migraine patients and to compare migraine patients and healthy controls in terms of sensory profile and somatic symptoms. Materials and Methods: This residency thesis study is a cross-sectional study conducted at Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi with Ethical Committee approval obtained. The study was carried out in accordance with the principles of the Helsinki Declaration, and no conflicts of interest emerged during this process. Our research was conducted between April and May 2024, and included 61 patients diagnosed with episodic migraine and 80 healthy volunteers. Participants were assessed using a sociodemographic and clinical data collection form, Adolescent/Adult Sensory Profile Scale, Scale for the Assessment of Illness Behaviour and the Migraine Disability Assessment Questionnare. For statistical analyses chi-square test, student's t-test, Pearson and Spearman correlation analyses, and linear regression analysis were used.