Rosés – baş ağrısı ilişkisinin, dermatolojik ve nörolojik özellikler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between rosacea and headache with dermatological and neurological properties
- Tez No: 683521
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
AMAÇ: Rozase yüzün santral bölgesinde flushing atakları, eritem, papül ve püstüler lezyonlar ile seyreden kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Patogenezinde nörovasküler ve inflamatuar mekanizmaların rol aldığı rozase ile benzer mekanizmalarla gelişen diğer sistemik hastalıkların birlikteliğini bildiren yayınlar mevcuttur. Nörolojik hastalıklar da bunlar içinde yer almaktadır. Bu birlikteliğin incelendiği çalışmaların çoğu kesitsel ve retrospektif çalışmalardır. Baş ağrısı ise oldukça sık görülen bir nörolojik hastalık olup, biz de çalışmamızada baş ağrısı alt tipleri ile baskın rozase alt tipleri arasındaki ilişkiyi, hastaların dermatolojik ve nörolojik bulgularıyla birlikte ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamız baş ağrısı alt tipleri ile rozasenin klinik ve fenotipik özelliklerini ilişkilendirmeyi amaçlayan ilk çalışmadır. GEREÇ YÖNTEM: Çalışmamızda 2020-2021 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran, 18 yaş ve üzeri, 300 rozase hastası ile yine bu polikliniğe başvuran, mast hücre aktivasyonu ilişkili hastalığı olmayan 320 kontrol grubu hastası prospektif olarak değerlendirildi. Her iki grupta da baş ağrısı olan kişiler Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda tek bir hekim tarafından değerlendirildi. Hastaların dermatolojik ve nörolojik bulguları kaydedildi. Bulguların özellikleri, hasta özellikleri ve birliktelikleri açısından SPSS programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışma ve kontrol grubu değerlendirildiğinde toplam baş ağrısı sıklığı, rozase grubunda biraz daha fazla olmakla birlikte gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermedi (Rozase grubunda %30,3; kontrol grubunda %25). Ancak rozase alt tipleri ve baş ağrısı alt tipleri detaylı olarak ilişkilendirilip incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı saptamalara ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Rosacea is a chronic inflammatory skin disease that progresses with flushing attacks, erythema, papules and pustular lesions in the central region of the face. There are publications reporting the coexistence of other systemic diseases that develop with similar mechanisms to rosacea, in which neurovascular and inflammatory mechanisms play a role in its pathogenesis. Neurological diseases are also included in them. Most of the studies examining this association are cross-sectional and retrospective studies. Headache is a very common neurological disease. Our study is the first to correlate headache subtypes with clinical and phenotypic features of rosacea. MATERIAL AND METHOD: In our study, 300 rosacea patients aged 18 years and over, who applied to Ankara University Dermatology and Venereal Diseases Department between 2020-2021, and 320 control group patients without mast cell activation-related disease, who applied to this polyclinic, were prospectively evaluated. People with headache in both groups were evaluated by the same physician in Ankara University Faculty of Medicine, Department of Neurology. Dermatological and neurological findings of the patients were recorded and appropriate statistical evaluation was made using the SPSS program. RESULTS: When the study and control groups were evaluated, the total headache frequency was slightly higher in the rosacea group, but it did not show a statistically significant difference between the groups (30.3% in the rosacea group; 25% in the control group). However, statistically significant findings were obtained when rosacea subtypes and headache subtypes were correlated and analyzed in detail.