Hastanelerde fiziksel ortamın hastalar üzerindeki etkilerinin araştırılması
Evaluation of the effect of physical environment of hospital on patients
- Tez No: 86645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKİNAZ ATABEK AŞTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, hastanelerdeki fiziksel çevre koşullarının, hastanede yatan hastalar üzerindeki etkilerini belirlemek ve hastanelerdeki iyi fiziksel çevrenin hastanın iyileşme sürecine olumlu etkilerini vurgulamak amacıyla tanımlayıcı ( betimleyici ) olarak planlanmıştır. Ağustos-Kasım 1997 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi, Bahçelievler Ömür Hastanesi, Şişli Etfal Hastanesi ve SSK Samatya Hastanesi 'nin cerrahi ve dahiliye servislerinde yatmakta olan ve rastlantısal örneklem yöntemi ile seçilen toplam 80 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamına alınan hastaların sosyo-demografık özellikleri, hastanenin fiziksel çevre koşulları ve hastaların hastanenin fiziksel çevre koşullarından etkilenme durumlarına ait veriler, literatür doğrultusunda hazırlanan anket formu ve gözlem formu ile toplanıp yüzdelik ve y} ( ki-kare ) testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirilmiştir ( Ekl-Ek2 ) Sonuçta, dört farklı hastanede de fiziksel çevre koşullarının istenen / beklenen düzeyde olmadığı, bu nedenle hastaların temel gereksinimlerinin karşılanmasında yetersiz kalındığı ve hastanelerdeki fiziksel çevre koşullarının hasta bireyi fiziksel ve ruhsal yönden olumsuz etkilediği görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda hastanelerde fiziksel çevre koşularının olumlu hale getirilmesine yönelik gerekli politikaların acil olarak saptanması ve yürütülmesi; tüm sağlık ekibi üyelerinin biyo-psiko-sosyo-kültürel bir varlık olan hasta / sağlıklı bireyi anlamaya ve tanımaya yönelik tutum ve davranışlara yönlendirilmesi ve birey-çevre- sağlık arasındaki etkileşimin öneminin sağlık ekibine kavratılmasına yönelik eğitimsel faaliyetlerin planlanıp yürütülmesi gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This descriptive investigation is planned to reveal the effects of physical environmental conditions on internalised patients and the positive effect on recovery period. A total of randomly chosen 80 patients, internalised in Internal Medicine and Surgery wards at University of Istanbul, Istanbul Medicine Faculty Hospital, Bahçelievler Ömür Hospital, Sisli Etfal Hospital, SSK Samatya Hospital were taken in this study between August-November 1997. A questionnaire, comprising social-demographic properties of patients, physical environmental conditions of the hospital and its effect on patients, is prepared in the light of the literature in addition to an observation form are distributed and data are analysed using %2 ( chi square ) test ( see forms 1-2 attached at the back ). The results showed that the state of physical environmental condition of the four different hospitals are away from expectations. Therefore, these hospitals are insufficient to supply the fundamental needs of patients thus, having negative physical and mental effects on patients. In the regard, strategies are needed to be urgently formed and applied to ameliorate the physical environmental conditions. Besides, health crew should be oriented to comprehend and understand the patient / healthy subjects, who are actually a bio-physcho-social-cultural beings. Educational programs are also suggested to be planned and applied to health crew in order to inform the importance of the interaction of subject-environment and health.