Çocuk hastanelerinde hasta deneyimini geliştirmeye yönelik etkileşimli tasarım kullanımı: Çocuk dostu etkileşimli bir görsel tasarım önerisi
Using an interactive design to improve patient experience inchildren's hospitals: A child-friendly interactive visualdesign proposal
- Tez No: 737928
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Hastaneler, Fine Arts, Hospitals
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hastane ortamı pediatrik hastalarda genel olarak agresif davranışlara ve kaygıya sebep olmaktadır. Güvenli alanlarının dışında endişeli, yorgun, stresli insanların bulunduğu yabancı bir çevrede bulunmak zorunda bırakılmaları gibi olumsuz şartlar çocukların hastanelerden korkmasına hatta ileriki zamanlarda oluşabilecek travmalara sebebiyet vermektedir. Hastaneler genellikle kullanıcı ihtiyaçları yerine daha çok işlevsel özelliklerine odaklanılarak tasarlanmaktadır. Tüm çocuk hastanelerinde iyi bir hasta deneyimi için hasta çocukların ihtiyaçlarına odaklanılması gereklidir. Hastane ortamlarına, hastalıklarının ve tedavilerinin verdiği psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar ile başa çıkmalarında çocuklara yardım edecek, bu süreci daha az stres ve gerginlik ile atlatmalarını sağlayabilecek çeşitli mekânsal tasarım uygulamaları ve sosyal destek ortamlarının oluşturulmasına gerekli önem ve öncelik verilmelidir. Hastanelerin çocuklara yönelik alanlarında çocuk odaklı tasarım ve uygulamaların kullanılmasına bazı devlet hastanelerinde fazla odaklanılmamaktadır. Özel çocuk hastaneleri ise çocuk odaklı sosyal destek ortamları ve mekân grafiklerini yaygın olarak kullanmaktadır. Bu tez çalışmasında, çocuk hastalara olumlu bir hastane deneyimi sağlayabilmek için çocuklara hitap edebilecek basitlikte etkileşimli tasarımlardan oluşan çözüm önerilerinin üretilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada hastane ortamının çocuklar üzerindeki etkisi irdelenip bu konu hakkında bilgi verilmiştir. Hastane ortamlarının geçmişten günümüze; kullanıcısına yani çocuklara uygun çocuk-dostu tasarımları ve gelişim süreçleri araştırılarak bulunan örnekler yorumlanarak karşılaştırılmıştır. Çocukların, özellikle hasta çocukların ihtiyaçlarını doğru anlamak, yapılması düşünülen tasarımın metotlarının ve tekniklerinin bilinmesi açısından önemli bir noktadır. Bu sebeple yapılan etkileşimli görsel tasarım çalışması için, hastane ortamlarında çocuklara yönelik uygulanan etkileşimli tasarım çalışmaları ve bu çalışmaların çocuk hastalar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu doğrultuda ortaya konulan çocuk odaklı tasarım unsurlarına dikkat edilmiştir. Bu çalışmada ilk olarak tezin ana unsurundan biri olan etkileşimli tasarım konusu ele alınmıştır. İkinci bölümde ise tezin diğer ana unsuru olan çocuklar ve çocuklar için yapılan etkileşimli tasarım çalışmalarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ilk olarak çocuk hastaneleri ve çocuklar üzerindeki etkileri, çocuk hastaların çevre ile olan etkileşimleri konuları ele alınmıştır. Tanımlamaları, tarihi gelişim süreçleri, sahip oldukları özellikleri, amaçları, kullanımları ve etkileri gibi konularda detaylı bilgilere yer verilmiştir. Bu kısımda çocuk hastane ilişkisi daha sonra hasta çocukların psikolojisi, hastane ortamı ile deneyimleri ve ihtiyaçları arasındaki ilişki üzerine durulmuştur. Sonrasında yapılan çocuk odaklı tasarımlar ile etkileşimli tasarım kullanımının çocukların hastane deneyimi üzerindeki etkileri incelenerek, bu alanda üretilen çeşitli çalışmalar irdelenmiştir. Son olarak çocuk hastaneleri ve etkileşimli tasarımların hastane ortamında kullanımı üzerinde durulmuştur ve sonuçlara göre örnek bir etkileşimli görsel tasarım önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The hospital environment generally causes aggressive behaviors and anxiety in pediatric patients. Negative conditions, such as being forced to be in a foreign environment with anxious, tired and stressed people outside of their safe areas, cause children to be afraid of hospitals and even cause traumas that may occur in the future. Hospitals are generally designed by focusing on functional features rather than user needs. For a good patient experience in all children's hospitals, it is necessary to focus on the needs of sick children. Necessary importance and priority should be given to the establishment of various spatial design practices and social support environments that will help children cope with the psychological and physical discomforts of their illnesses and treatments, and that will enable them to overcome this process with less stress and tension. Some public hospitals do not focus much on the use of child-oriented designs and applications in the areas of hospitals for children. Private children's hospitals, on the other hand, widely use child-oriented social support environments and enviromental graphics. In this thesis, it is aimed to produce solution proposals consisting of simple interactive designs that can appeal to children in order to provide a positive hospital experience for pediatric patients. In this study, the effect of the hospital environment on children was examined and information was given about this subject. Hospital environments from past to present; Child-friendly designs and development processes suitable for the user, that is, children, were investigated and the samples found were interpreted and compared. Understanding the needs of children, especially sick children, is an important point in terms of knowing the methods and techniques of the design to be made. For this reason, for the interactive visual design study, interactive design studies applied to children in hospital environments and the effects of these studies on pediatric patients were examined. In this direction, attention was paid to child-oriented design elements. In this study, first of all, interactive design, which is one of the main elements of the thesis, is discussed. In the second part, children and interactive design studies for children, which are the other main elements of the thesis, are mentioned. In the third chapter, firstly, children's hospitals and their effects on children, the interaction of pediatric patients with the environment are discussed. Detailed information is given on subjects such as their definitions, historical development processes, features, purposes, uses and effects. In this part, the relationship between the child hospital and the psychology of sick children, the relationship between the hospital environment and their experiences and needs are emphasized. After examining the effects of child-oriented designs and the use of interactive design on the hospital experience of children, various studies produced in this field are examined. Finally, children's hospitals and the use of interactive designs in the hospital environment are emphasized and an example interactive visual design proposal is presented according to the results.