Koroner by-pass ameliyatı olan hastaların taburcu olduktan sonra ilk bir ay içinde karşılaştıkları sorunların saptanması
- Tez No: 86646
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV DRAMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Araştırma koroner by-pass ameliyatı olan hastaların taburcu olduktan sonra ilk 1 aylık dönemde evde karşılaştıkları sorunlarının saptanması amacı ile tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma örneklemine 01. 08. 1999 - 01. 11. 1999 tarihleri arasında koroner by-pass ameliyatı geçiren, sınırlamalara uygun, araştırmaya katılmayı kabul eden 31 hasta alınmıştır. Veri toplamada iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anketnin birinci bölümü hastaların sosyo-demografık özelliklerini tanımlayan bilgileri içermektedir. İkinci bölümde araştırmacı tarafından geliştirilen ve ameliyattan sonra evde karşılaşabilecekleri sorunları saptamaya yönelik 53 sorudan oluşan ölçek bulunmaktadır. Uzman görüşü alındıktan sonra uygun olmayan seçenekler çıkartılıp 46 soruluk ölçek oluşturulmuştur. Ankeöt formları hastalara evde doldurulmak üzere taburcu oldukları gün verilmiştir. Verilerin analizinde % dağılımı, aritmetik ortalama ve standart sapmalar gösterilerek, korelasyon, Mann- whitney U testi, Wilcoxon Matched Pair testi kullanılmıştır: Hastalar fizyolojik, psikolojik ve sosyal yaşama ait soru seçeneklerinden en fazla en fazla“ağrıya bağlı hareket kısıtlaması, pozisyona bağlı uyuyamama, araba kullanamama, egzersiz yapma konusunda bilgi eksikliği, iştahsızlık, ilaçların etki ve yan etkilerini bilememe, cinsel yaşantının önceki gibi olamayacağını düşünme, acil durumlarda nereye başvuracağını bilememe dalgınlık, başkalarıyla görüşme isteğinin olmaması, sosyal aktivitelere katılmak istememe, maddi açıdan olumsuz etkilenme, kalabalık ortamdan sıkılma ”seçeneklerine ağırlık vermişlerdir. Hastaların iyileşme sürecini ve yaşam kalitesini etkileyen bu sorunlarla baş edebilmeleri için hastaların bu alandaki bilgi gereksinimlerini karşılayacak bir eğitim programının hastalara taburcu olmadan önce başlatılıp evdeki yaşamını kapsayacak şekilde planlanması önerilebilir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was planned in order to determine the problems encountered at home within the first 1 month period after discharged from hospital by the patients who have undergone coroner by-pass surgery. Thirty one patients who have undergone coroner by-pass surgery between the dates 01 August 1999 through 01 November 1999 and accepted to participate in the study were included in the sampling of research. In data collecting system a survey form consisted of two sections was used. First section contained the data identifying socio-demographic features of the patients. In the second section, a scale consisted of 53 questions developed by the researcher and aimed at identification of the problems that would possibly be encountered after surgery, took place. After consulting with the specialist inappropriate alternatives were excluded and a scale of 46 questions was created. Survey forms handed to the patients on the day of discharge to be filled up at home. In the analysis of data by illustrating the distribution of percentage, mathematical average and standard deviations the following tools were used ; correlation, Mann- Whitney U test, and Wilcoxon Matched Pair Test. Among the various questions related to the physiologic, psychologic and social life, patients were mostly focused on the following ; limitation of activity depending on pain, to be unable to sleep depending on the position, unable to drive vehicle, lack of knowledge related to exercise, anorexia, unable to perceive effects and side effects of medication, to think the sexual intercourse would not be the same as before, not to know where to contact in case of emergency, absent-mindedness, unwilling to negotiation with others, to refuse to participate in social activities, to be negatively influenced from the financial status, to be annoyed from crowded environment. In order patients to overcome those problems effecting periods of recover and quality of lives and to fulfill their data requirements in this field, a training program should be planned as to start prior to discharge and to cover their home lives, may be suggested. 53