Konya ili şeker pancarı çiftçilerinin bitki koruma uygulamalarına yaklaşımlarının belirlenmesi
Identification of approaches to crop protection practices among sugar beet farmers in Konya province
- Tez No: 866456
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konya ili Altınekin, Çumra ve Seydişehir ilçelerinde Şeker pancarı üretiminde, üreticilerin bitki koruma uygulamalarına yaklaşımlarının tespit edilmesidir. Bu amaçla 2023 yılında her ilçede şeker pancarı üretimi yapan 20 çiftçi ile anket çalışması sonuçlarından, yerli ve yabancı literatür ile kamu kurum ve kuruluşlarından elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, çoğu üretici bitki koruma konularındaki bilgilerini genellikle teknik uzmanlardan ziyade kendi deneyimlerinden elde etmektedir. Bu durum, tarım ilaçlarının kullanımına dair yönergelerin genellikle göz ardı edildiğini göstermektedir. Elde edilen verilere göre, üreticilerin çoğu etikette belirtilen doz oranlarını aşarak ilaç kullanma eğilimindedir. Ayrıca, boş ilaç ve gübre artıklarını uygun şekilde imha etmeme, ilaçlamadan sonra gereken bekleme süresini ihmal etme ve koruyucu önlemler almama gibi olumsuz uygulamalar sıkça gözlemlenmektedir. Çiftçiler genellikle bitki koruma sorunlarını çözmek için kimyasal savaş yöntemini tercih etmektedir, ancak bu bilinçsiz pestisit uygulamaları insan ve çevre sağlığına yönelik çeşitli riskleri beraberinde getirmektedir. Çalışmada elde edilen sonuçların insan ve çevre açısından oluşturabileceği olumsuzluklar ve çözüm önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the approaches of farmers in the Altınekin, Çumra, and Seydişehir districts of Konya province in sugar beet production towards plant protection practices. For this purpose, data obtained from survey results conducted with 20 farmers engaged in sugar beet production in each district in the year 2023, along with information gathered from local and international literature, and public institutions, have been utilized. According to the research findings, most farmers generally acquire their knowledge on plant protection issues from their own experiences rather than relying on technical experts. This indicates that guidelines for the use of agricultural chemicals are often overlooked. The data reveals that the majority of farmers tend to exceed the recommended dosage rates stated on the product labels when using pesticides. Additionally, negative practices such as improper disposal of empty pesticide and fertilizer containers, neglecting the required waiting period after spraying, and failure to take protective measures are frequently observed. Farmers often prefer the chemical warfare approach to solve plant protection problems, but these indiscriminate pesticide applications bring various risks to human and environmental health. The study discussed the potential drawbacks that the results obtained could pose for both human health and the environment, along with proposed solutions.