Fuchs Üveit sendromlu hastalarda ön ve arka segment yapısal değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of anterior and posterior segment structural changes in patients with Fuchs Uveitissyndrome
  1. Tez No: 866460
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÇAĞRI GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada unilateral Fuchs üveit sendromlu (FÜS) gözlerde iris, premaküler bursa kalınlık (PB) ölçümleri ile lamina kribroza (LK), maküler ve peripapiller kapiller vasküler dansite parametrelerindeki değişiklikleri değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu prospektif çalışmaya unilateral FÜS tanılı 32 hasta ile 32 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. FÜS tanılı hastaların etkilenen gözü, diğer etkilenmeyen gözü (FÜS-SG) ve sağlıklı kontrollerin (SK) rastgele seçilen tek gözü olmak üzere 3 farklı grup oluşturuldu. Tüm olgulara tam oftalmolojik muayene yapıldı. Swept-Source optik koherens tomografi (SS-OKT) cihazında ön segment lensi kullanılarak iris kalınlıkları nazal ve temporal alanda üç farklı (1mm, 2mm, 3 mm) noktadan ölçüldü. SS-OKT ile horizontal ve vertikal santral premaküler bursa (PB), santral maküla, tüm kadranlarda ve ortalama peripapiller retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlıkları ile 90 ve 180 derecelerde LK eğri genişliği (LKEG), LK eğri derinliği (LKED), LK kalınlık (LKK) ve LK eğrilik indeksi (LKEİ) (LKED/ LKEG x 100) ölçüldü. OKT-Anjiyografi ile de tüm kadranlarda maküler ve peripapiller vasküler dansite (VD) yüzdeleri segmentasyonla yüzeysel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP), dış avasküler retina (DAR) ve koryokapillariste (KK) değerlendirildi. BULGULAR: Gruplar arasında cinsiyet, yaş ve değerlendirmeye alınan gözlerin tarafları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p> 0,05) FÜS etkilenen göz grubunda, etkilenmeyen ve SK grubuna göre göre nazal 1 mm ve 2 mm ile temporal 1 mm ve 2 mm mesafede ölçülen ortalama iris kalınlıkları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptandı (sırasıyla nazal p= 0,001; p= 0,001 temporal p= 0,004; p= 0,003; nazal p= 0,001; p= 0,024; temporal p= 0,004; p= 0,006). Gruplar arasında horizontal ve vertikal santral PB kalınlık ortalamalarında anlamlı farklılık saptanmadı (p> 0,05). FÜS etkilenen gözlerde ortalama LKED-90, xiii LKEİ-90, LKEİ-180 değerleri SK'ye göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (sırasıyla p= 0,002; p= 0,008; p= 0,022). FÜS etkilenen göz grubunda LKK-90 ortalama ölçüm değerleri etkilenmeyen göz grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük ölçüldü (p= 0,003; p< 0,01). FÜS etkilenen gözlerde diğer etkilenmeyen (FÜS-SG) ve SK'ye göre süperior, inferior, nazal ve temporal kadranlarda ortalama maküler YKP'de (sırasıyla FÜS-SG p= 0,001; p= 0,006; p= 0,034; p= 0,001; SK p= 0,005; p= 0,029; p= 0,014; p= 0,002) VD düşük olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This study aimed to evaluate the changes in iris and bursa premacularis (BP) thickness, lamina cribrosa (LC), macular and peripapillary capillary vascular density parameters in eyes with unilateral Fuchs uveitis syndrome (FUS). MATERIALS AND METHODS: This prospective study included 32 patients diagnosed with unilateral FUS and 32 healthy control (HC) subjects. Three groups were assigned: the affected eye of patients with FUS, the unaffected eye of the same patients (FUS-FEs), and a randomly selected eye of the healthy controls (HC). All subjects underwent a complete ophthalmological examination. Using a swept-source optical coherence tomography (SS-OCT) device with an anterior segment lens, iris thickness was measured at three points (1mm, 2mm, 3mm) in the nasal and temporal areas. SS-OCT was used to measure central BP thickness, central macula thickness, average peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness in all quadrants, and LC curvature width (LCCW), LC curvature depth (LCCD), LC thickness (LCT), and LC curvature index (LCCI) (LCCD/LCCW x 100) at 90 and 180 degrees. Using OCT-Angiography (OCTA), macular and peripapillary vascular density (VD) percentages were evaluated by segmenting into superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP), outer avascular retina (OAR), and choriocapillaris (CC). RESULTS: No statistically significant differences were found between the groups regarding gender, age, and the sides of the evaluated eyes (p>0.05). In the FUS-affected eye group, the mean iris thicknesses measured at nasal 1 mm and 2 mm and temporal 1 mm and 2 mm distances were significantly lower compared to the unaffected and HC groups (nasal p=0.001; p=0.001, temporal p=0.004; p=0.003; xv nasal p=0.001; p=0.024; temporal p=0.004; p=0.006, respectively). There were no significant differences in the mean central BP thickness measurements between the groups in the horizontal and vertical measurements (p>0.05). In the FUS-affected eyes, the average LC curvature depth at 90 degrees (LCED-90) and LC curvature index at 90 and 180 degrees (LCCI-90, LCCI-180) values were significantly higher compared to the HC group (p=0.002; p=0.008; p=0.022, respectively).