Mollazâde Muhammed el-Kürdî es-Sehranî ve Hâşiyetü alâ Hâşiyeti'l-İsam ale'l-Fevâidi'z-Ziyâiyye li'l-Câmi adlı eserinin tahlil ve tahkiki (Birinci bölüm)
Mollazâde Muhammed al-Kurdi al-Shirani and analysis of his work Hashiyat ala Hashiyati'l-Isam alel-Fevaidi'z-Ziyaiye li'l-Jami (First part)
  1. Tez No: 866461
  2. Yazar: ALİ RIDVAN SEVMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAJED HAJMOHAMMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Arap Dili alanında birçok eser kaleme alınmıştır. Eserlerin daha iyi anlaşılması adına bir ilim dalında meşhur olmuş genellikle muhtasar metinler üzerine kaleme alınan, bunlardaki kapalı ifadelerin açıklandığı, eksik bırakılan hususların tamamlandığı, hatalara işaret edildiği ve örneklerin çoğaltıldığı şerh türü eserler onları takip etmiştir. Ardından hâşiye ve ta'liklerin aynı amaç doğrultusunda ilerledikleri görülmektedir. Arapçanın öğretilmesine yönelik yazılmış muhtasar veya mukaddime türü eserler bazen yalın bazen şerh ve hâşiyeleri yapılarak yıllarca medreselerde talebelere ders kitabı olarak okutulmuştur. Bu eserlerden biri de nahiv alanında şöhret bulmuş, üzerine yapılan ilmi çalışmalar ile dikkat çekmiş İbnü'l-Hâcib'in nahve dair muhtasar eseri el-Kâfiye'sidir. Bu eser üzerine birçok şerh/hâşiye ve bu şerhlere/hâşiyelere de şerh ve hâşiyelerin yapıldığı bilinen bir gerçektir. Yapılan çalışmalardan biri de Mollazâde Muhammed es-Sehranî'ye ait Hâşiyetü alâ Hâşiyeti'l-İsam ale'l-Fevaidi'z-Ziyaiyye li'l-Câmi adlı eserdir. Bu çalışmada eserin hak ettiği gibi okuyucuya ulaştırılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many works have been written in the field of Arabic Language. In order to better understand the works, they were followed by the commentary-type works, which were written on concise texts, which became famous in a branch of science, where closed expressions in them were explained, missing points were completed, errors were pointed out and examples were multiplied. Afterwards, it is seen that the annotations and ta'liks are advancing towards the same goal. Concise or introductory works written for the teaching of Arabic, sometimes plain, sometimes with annotations and annotations, were taught to students as textbooks in madrasahs for years. One of these works is Ibnu'l-Hâcib's concise work al-Kâfiye, which has gained fame in the field of nahw and attracted attention with the scientific studies on it. It is a known fact that many annotations/annotations have been made on this work and also annotations and annotations have been made for these annotations/annotations. One of the works done is the work titled Hâşiyetü Alâ Hâşiyeti'l-İsam Ale'l-Fevâidi'z-Ziyâiyye Li'l-Câmi, which belong to Mollazâde Muhammed es-Sehranî. In this study, an effort has been made to deliver the work to the reader as it deserves.