Toplumda gelişen pnömonide pnömoni şiddet indekslerinin(SMART-COP, PSI, CURB65) ve enfeksiyon parametrelerinin hastaneye yatış sonuçlarını göstermedeki yeri
  1. Tez No: 866462
  2. Yazar: NEVİN ALTUNGÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH GÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Toplumda gelişen pnömoniler (TGP), tüm dünyada hastane başvurularının, tedavi giderlerinin, iş-okul günü kayıplarının ve ölümlerin önemli bir kısmından sorumludur. Ayakta tedavi edilen hastalarda mortalite %1-5 iken, hastanede tedavi edilen olgularda ortalama mortalite %12'ye, özellikle yoğun bakım desteği gerektiren hastalarda ise %40'a ulaşmaktadır. Prognozu belirlemeye yönelik çeşitli skorlama sistemleri vardır. Bunlar arasında en sık CURB-65 ve PSI kullanılmaktadır. SMART-COP validasyonu çeşitli çalışmalarla yapılmış, hastaların solunumsal destek ve hipotansiyon nedeniyle vazopressör gerekliliğini göstermede duyarlı bir araçtır. İnflamatuar markerların TGP' nin prognozu ve mortaliteyi gösteren şiddet indekleri ile korele bulunmuştur. Çalışmada amacımız Göğüs Hastalıkları Kliniğine TGP tanısıyla yatırılmış hastalarda SMART-COP skorunun CURB-65 ve PSI skorlamalarına göre hastane yatış sonuçlarını (mortalite, yoğun bakım ihtiyacı ve rehospitalizasyon) ön görmedeki etkinliğini araştırmak ve CRP ve prokalsitoninin bu sonuçları öngörmede SMART-COP ile korelasyonunu göstermektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, Ağustos 2022-Ağustos 2023 tarihleri arasında prospektif bir çalışma olarak dizayn edildi. Çalışmaya dahil edilen 396 tane hastanın ilk 24 saatteki verileri alınarak yatış süreçleri, sonlanımları ve taburculuk sonrası mortalite ve tekrardan hastaneye yatış durumları takip edildi. Tüm hastaların yatışı sırasında CURB-65, PSI ve SMART-COP indeksleri hesaplandı. Ayrıca pnömoni de rutin olarak alınan laboratuar parametrelerinden CRP ve Prokalsitonin düzeyleri elde edildi. Bulgular: Çalışmamıza alınan 396 hastanın %37,6'sı (n=149) kadın, %62,4'ü (n=247) olup, yaş ortalamaları 66,65±15,44 yıl olarak bulunmuştur. Hastaların servis ve yoğun bakım yatışları boyunca durumları takip edildiğinde, 46(%11,6)'sının NIMV ihtiyacı, 21(%5,3)'inin yüksek akım oksijen ihtiyacı, 22(%5,6)'sinin vazopressör ihtiyacı olduğu, 17(%4,3)'sinde konfüzyon olduğu, 25(%6,3)'inin entübe edildiği görülmüştür. Hastaların mortalite verileri incelendiğinde, çalışmamıza dahil edilen hastaların 32(%8,1)'si 30 gün içinde exitus olurken, 21(%5,3)'i hastane takibinde exitus olmuştur. Hastalarımızdan taburcu olup tekrar hastaneye yatanlar ise 82(%20,7) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Community-acquired pneumonia (CAP) is responsible for a significant portion of hospital admissions, treatment expenses, ranges from 1-5%, it increases to an average of 12% in hospitalized cases and reaches 40% in patients requiring intensive care support. Various scoring systems exist to determine prognosis. Among these, CURB-65 and PSI are most commonly used. SMART-COP has been validated through various studies, demonstrating its sensitivity in predicting the need for respiratory support and vasopressor requirement due to hypotension in patients. Inflammatory markers have been found to correlate with severity indices indicating prognosis and mortality in CAP. The aim of this study is to investigate the effectiveness of the SMART-COP score compared to CURB-65 and PSI scoring systems in predicting hospital outcomes (mortality, need for intensive care, and rehospitalization) in patients admitted to the Chest Diseases Clinic with a diagnosis of CAP, and to demonstrate the correlation of CRP and procalcitonin with these outcomes using SMART-COP. Methods: Our study was designed as a single-centre, prospective study between August 2022 and August 2023. The data of 396 patients included in the study were obtained in the first 24 hours and their hospitalisation processes, outcomes, post-discharge mortality and rehospitalisation were followed. CURB-65, PSI and SMART-COP indices were calculated during the hospitalisation of all patients. In addition, CRP and procalcitonin levels were obtained from laboratory parameters routinely taken in pneumonia. Results: Of the 396 patients included in our study, 37.6% (n=149) were female, 62.4% (n=247) were female, and the mean age was 66.65±15.44 years. When the conditions of the patients were followed up during their ward and intensive care unit stays, it was observed that 46(11.6%) needed NIMV, 21(5.3%) needed high flow oxygen, 22(5.6%) needed vasopressors, 17(4.3%) had confusion, and 25(6.3%) were intubated. When the mortality data of the patients were analysed, 32(8.1%) of the patients included in our study died within 30 days, while 21(5.3%) died during hospital follow-up. The number of patients who were discharged and re-hospitalised was 82(20.7%).