Miyokard infarktüsü geçiren hastaların algıladıkları sosyal desteğin umut düzeylerine ve yoğun bakımda kalış sürelerine etkisi
The Effects of social support perceived by the patients admitted in the intensive coronary care units due to myocardial infarction, on their hopeless level and the hospitalized periods
- Tez No: 86648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN AŞTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Psikiyatri, Nursing, Cardiology, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
7. ÖZET Bu çalışma, Miyokard İnfarktüsü nedeniyle Koroner Yoğun Bakım Ünitesine kabul edilen hastalar tarafından algılanan sosyal desteğin umut düzeylerine ve yoğun bakımda kalış sürelerine etkisini araştırmak için planlandı. Örneklemi Okmeydanı Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi, İÜ Haseki Kardiyoloji Enstitüsü ve Amerikan Hastanesi K.Y.B.Ü lerinde Ocak-Nisan 1998 tarihleri arasında yatan hastalar oluşturur ( N=60 ). Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan 30 maddelik bir anket formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği ile elde edilerek ki-kare, t testi, lineer korelesyon ve varyans analizi testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY This study has been planned to investigate the effects of social support perceived by the patients admitted in the Intensive Coronary Care Unite due to Myocard Infarction, on their hopeless level and the hospitalized periods. The sample consistes of the patients admitted between January- April 1998 in the intensive Coronary Care Units of the Social Insurance Hospital of Okmeydanı ( SSK ), the Haseki Cardiology institute of Istanbul Universty and American Hospital ( N=60 ). Data was collected by the questionnaire form with 30 items prepared by the researcher, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support ( MSPSS ) and Hopelessness Scale of Beck ( HS ) and evaluated statistically by chi-square, t test, lineer correlation and variance analyse by SPSS ( Statistical Package Social Science ) programe.