Malatya il merkezinde bebeklerin beslenmelerinin büyüme ve gelişmelerine etkisi
  1. Tez No: 86649
  2. Yazar: ŞENAY OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP CONK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Bu araştırma, 12 aylık bebeklerin beslenme, büyüme-gelişme durumlarını saptamak, beslenmelerinin büyüme-gelişmelerine etkisini incelemek amacıyla yapılmış, tanımlayıcı kesitsel tipte bir alan araştırmasıdır. Araştırmanın evrenini, Malatya il merkezinde, fiziksel özürü olmayan, sağlıklı Mart 1997 doğumlu bebekler oluşturmaktadır. Örneklem alınmamıştır. Malatya il merkezindeki Sağlık Ocaklarına gidilerek Ev Halkı Tespit Fişlerinden 01-31/03/1997 doğumlu bebeklerin sayıları çıkarılmıştır. Buna göre evren sayısı 289, denek sayısı ise 260'dır. Araştırmaya katılma oranı %89.9'dur. Veri toplama tekniği olarak, anket formu, 12 aylık bebeklerin gelişim durumları ve yapılan ölçümler kullanılmıştır. Anket, evlere gidilerek, yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılmıştır. Anket formunda; ailenin yapısı ve bebeğin doğumu, beslenmesi, büyüme-gelişmesi ile ilgili sorular yer almaktadır (Ek I). 12 aylık bebeklerin büyüme durumları (kilo, boy, baş çevresi) Olcay Neyzi ve arkadaşlarının geliştirdiği büyüme persantil eğrileri kullanılarak araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Araştırmanın uygulama süresi 01.03.1998-31.03.1998 tarihleridir. Bebeklerin büyümelerini değerlendirmek için standardize edilmiş olan el kantarı ve mezura ile ölçümler yapılmıştır. Araştırmadaki ailelerin sosyo-ekonomik durumunu saptamada, DİE Genel Müdürlüğü'nün Malatya il merkezi sosyo ekonomik tabakalaması kullanılmıştır (Ek III). Araştırma verileri, araştırmacı tarafından bilgisayarda SPSS for Windows (6.01) istatistik paket programında girilmiş, tanımlayıcı istatistikler ile iki ortalama arasındaki farkın önem testi, tek yönlü varyans analizi ve ki-kare testleri kullanılmıştır. 161Kız ve erkek bebeklerde doğum kilosuna, boyuna göre istatistiksel fark erkek bebekler lehine anlamlı bulunmuştur (p0.05) rağmen oransal farklılık erkek bebekler lehinedir. Kız ve erkek bebeklerde 12 aylık kilosuna, boyuna göre fark yine erkek bebekler lehine anlamlıdır (p0.05) rağmen oransal farklılık erkek bebekler lehinedir. Malatya il merkezinde 12 aylık kız bebeklerin kilolarına göre persantil dağılımları birinci, ikinci ve üçüncü çoğunluk olarak sırasıyla %22.6'sı %50-75, %14.3'ü %50, % 10.5 'i %90 persantilde ve %3 bebek ise %3'ün altındadır. Erkek bebeklerin ise %22.8'i %50, %18.1'i %25-50, %17.3'ü %75 persantilde ve %0.7'si ise %3'ün altındadır. 12 aylık kız bebeklerin boylarına göre persantil dağılımları, %21.1'i %25-50 ve %50-75, %15'i %50, %9'u %10-25 persantilde ve %1.5 bebek ise %3'ün altındadır. Erkek bebeklerin ise %30.7'si %50, %11.8'i %25, %1 l'i %25-50 persantilde ve %1.6 bebek ise %3 persantilin altındadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been carried out to determine the statue of twelve months infants' feeding, growth and development and to examine the effects of nutrition on growth-development of infants. This study is a field research defining cross- sectional. The content of this study is the infants who were born in March 1997 and undisablcd and healthy infants in the center of Malatya. Sampling was not taken. I went to Health Centers in the centre of Malatya and I took out the numbers of infants born between March 1st, 1997 and March 31st, 1997 from the Household Determining Cards. According to these cards, the content of study was 289 infants and the number of informant is 260. Participant rate of this study is 89.9 %. The questionnaire form and the situation of twelve-month old infants and measurements was used as a technic of collecting data. The questionnaire was done by meeting face to face method in their houses. There are questions about the statue of family, the birth of infants, their nutrition and growth-development in the questionnaire form. The growth situations (weight, height, head circumference) of twelve-month old infants have been evaluated by researcher using the growth percentile curve which was developed by Olcay Ncyzi and her friends. The applying period of this study is between March 1st, 1998 and March 31st, 1998. Measurements were done with standard hand scales and measure items, in order to asses the growth of infants. Socio-economic classification items of State Statistic Institution for the center of Malatya were used for determining socio-economic statue of families in the study. Data of the study was studied with SPSS for Windows (6.01) statistic package programme of the computer. The defining statistic test of significant deffirence between the two averages, variation analysis with one direction and Chio-square significance tests were used for the evaluating the data of the study. Statistical differance according to birth weight and height of boy and girl infants has been found meaningful in favour of boy infant (p0.05).