Miyokard infarktüsü geçiren hastaların taburculuk öncesi öğrenim gereksinimlerinin belirlenmesi
Determining of myocardial infarction patients' learning needs before discharge
  1. Tez No: 730091
  2. Yazar: TUĞBA MUTLULUK SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma Miyokard İnfarktüsü geçiren hastaların taburculuk öncesi öğrenim gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel bir tasarımdadır. Araştırmanın örneklemini Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Koroner Yoğun Bakım Ünitesi ve Kardiyoloji Servisi'ne miyokard infarktüsü tanısıyla kabul edilen 190 hasta oluşturdu. Veriler Sosyodemografik Veri Formu ve Kardiyak Hastaların Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği ile toplandı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 60.18±12.74 olup hastaların %38.9'unun daha önce anjiyo geçirdiği, %63.2'sinin ST elevasyonsuz miyokard infarktüsü tanısı aldığı ve %75.3'ünün kronik hastalık öyküsüne sahip olduğu belirlendi. Hastaların semptom yönetimi (27.45±2.64), fiziksel aktivite (22.82±3.53), kalbin anatomisi (20.56±3.15), beslenme (19.92±3.19), psikolojik faktörler (15.45±2.81) ve yaşam şekli (12.38±1.95), hakkında bilgi edinme isteği yüksek olarak bulundu. Hastaların öğrenim gereksinimin düzeyi ile eğitim durumu (p=0.001), medeni durum (p=0.001), birlikte yaşadığı kişi (p=0.001), kronik hastalık varlığı (p=0.003), anjio öyküsü (p=0.003) ve spor yapma (p=0.007) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the pre-discharge learning needs of patients with Myocardial Infarction.The research has a descriptive and cross-sectional design. The research sample consisted of 190 patients admitted to Pamukkale University Hospitals Coronary Intensive Care Unit and Cardiology Clinic with the diagnosis of myocardial infarction. Data were collected with the Sociodemographic Data Form and the Cardiac Patients' Learning Needs Scale. The mean age of the patients participating in the study was 60.18±12.74, and it was determined that 38.9% of the patients had undergone angio before, 63.2% were diagnosed with non-ST elevation myocardial infarction, and 75.3% had a history of chronic disease. Obtaining information about symptom management (27.45±2.64), physical activity (22.82±3.53), anatomy of the heart (20.56±3.15), nutrition (19.92±3.19), psychological factors (15.45±2.81), patients' lifestyle (12.38±1.95), and demand was high. Educational status (p=0.001), marital status (p=0.001), cohabitant (p=0.001), presence of chronic disease (p=0.003), history of angio (p=0.003) and doing sports (p=0.007) associted with the level of reporting the learning needs of the patients.