Üst ekstremite pliometrik antrenman ile geleneksel kuvvet antrenmanlarının bazı fiziksel uygunluk parametlerine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of upper extremity plyometric training and traditional strength training on some physical fitness parameters
- Tez No: 866498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEREKET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı üst ekstremite pliometrik antrenman ile geleneksel kuvvet antrenmanlarının bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisini incelemektir. Çalışmaya düzenli sportif aktivite yapan 48 öğrenci (pliometrik grup n: 16), (geleneksel kuvvet grubu n: 16), (kontrol grubu n: 16) katılmıştır. Antrenman gruplarına haftanın 3 günü toplamda 8 haftalık üst ekstremite pliometrik antrenman ve geleneksel kuvvet antrenmanları yaptırılırken kontrol grubuna ise herhangi bir antrenman yaptırılmamıştır. Ön test-son test için; izokinetik kuvvet testi, el kavrama kuvvet testi, fırlatma mesafesi ve çeşitli antropometrik testlere yer verilmiştir. Verilerin analizinde ikili karşılaştırmalar için Paired Samples T Test, ikiden fazla değişken grupların anlamlılığını bulmak için OneWayAnova ve Post Hoc olarak Turkey testleri yapılmıştır. Normallik dağılımı sağlamayan veya bu aralıkta olmasına karşın homojen dağılmayan veriler için eşleştirilmiş ikili karşılaştırmalar için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ikiden fazla olan değişken grupların aralarındaki anlamlılık tespitinden sonra anlamlılığı oluşturan grubu bulmak için Mann Whitney U Testi tercih edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 26.0 programı kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05); geleneksel kuvvet antrenmanı yapanların ise sağ kol dirsek eklemi fleksiyon ve ekstansiyon kuvvetlerini arttırdığı gözlemlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of upper extremity plyometric training and traditional strength training on some physical fitness parameters. 48 students who do regular sports activities (plyometric group n: 16), (traditional strength group n: 16), (control group n: 16) participated in the study. While the training groups underwent upper extremity plyometric training and traditional strength training 3 days a week for a total of 8 weeks, the control group did not receive any training. For pretest-posttest; isokinetic strength test, hand grip strength test, throwing distance and various anthropometric tests are included. In the analysis of the data, Paired Samples T Test was used for pairwise comparisons, OneWayAnova and Post Hoc Turkey tests were used to find the significance of more than two variable groups. For data that did not provide a normality distribution or were within this range but were not distributed homogeneously, the Wilcoxon Signed Ranks Test was used for paired pair comparisons, and the Mann Whitney U Test was preferred to find the group that created significance after determining the significance between more than two variable groups. SPSS 26.0 program was used to analyze the data. The statistical significance level in the study was determined as p0.05); It was observed that those who did traditional strength training increased their right arm elbow joint flexion and extension forces (p0.05).