Okul öncesi dönem çocuklarında duygu düzenleme ve kaygı düzeyinin ebeveynlere bağlı değişkenlerle ilişkisi
The relationship between preschool children's anxiety level and parental variables
  1. Tez No: 866513
  2. Yazar: ŞEYDANUR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ERDOĞAN BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; okul öncesi dönemdeki çocuklarda annenin bağlanmada kaygı ve kaçınma düzeyinin, çocuğunun olumsuz duygularıyla baş etme tarzı aracılığıyla çocuğun duygu düzenleme becerileri ve kaygı düzeyi yordanmasına yönelik bir modeli test etmektir. Bu modelde annenin bağlanma kaygı ve kaçınma düzeyinin, annenin tutum ve davranışları aracılığıyla okul öncesi çocuğun kaygı düzeyi ve duygu düzenleme becerilerini yordayacağı tahmin edilmiştir. Bu amacın yanı sıra çocukların cinsiyeti, yaşı, doğum sıraları; annelerin eğitim durumları, sosyoekonomik seviyeleri ile ilişkili olarak değişkenler betimsel olarak irdelenmiştir. Bu kapsamda İstanbul ilinde yaşayan ve 3-6 yaş arası okul öncesi eğitime devam eden çocuğu olan, 173 anneyle çalışma gerçekleştirilmiştir. Annelere; Demografik Bilgi Formu ile birlikte, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Aile Tutum ve Davranış Ölçeği, Çocukların Duygularını Değerlendirme Ölçeği ve Yeniden Düzenlenen Okul Öncesi Kaygı Ölçeği verilmiştir. İlk olarak demografik verilere göre araştırma değişkenlere yapılan korelasyon analizi ile değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Sonra araştırmanın temel hipotezleri olan yordayıcı modellerini test etmek amacıyla, değişkenler arası aracı etki analizi (SPSS Hayes PROCESS v.4.2) yapılmıştır. Bulgular incelendiğinde annenin bağlanma kaygı ve kaçınma düzeyinin çocuğun duygu düzenleme becerileri ile olan ilişkisinde, çocuğun olumsuz duygularıyla başa çıkma tarzının kısmi aracı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is; to test a model for predicting the child's emotion regulation skills and anxiety level through the mother's attachment style (anxiety and avoidance) in preschool children through her style of coping with her child's negative emotions. In this model, it was predicted that the mother's attachment anxiety and avoidance level would predict the preschool children's anxiety level and emotion regulation skills through the mother's attitudes and behaviors. In addition to this purpose, children's gender, age, birth order; educational status and socioeconomic levels of the mothers were examined descriptively in relation to the variables. In this context, the study was conducted with 173 mothers living in Istanbul and having children aged 3-6 attending pre-school education. To mothers; Along with Demographic Information Form, Experiences in Close Relationships Scale-II, Coping With Children's Negative Emotions Scale, Emotion Regulation Q-sort Scale and the Revised Preschool Anxiety Scale were given. First, the relationships between the variables were examined through correlation analysis on the research variables according to demographic data. Then, inter-variable mediating effect analysis (SPSS Hayes PROCESS v.4.2) was conducted to test the predictive models, which are the main hypotheses of the research. When the findings were examined, it was determined that the child's style of coping with negative emotions was a partial mediator in the relationship between the mother's attachment anxiety and avoidance level and the child's emotion regulation skills.