Dijitalleşmenin kripto varlık fiyatları üzerindeki etkisi: G20 ülkeleri üzerine bir uygulama
The impact of digitalization on cryptocurrency assets: An application on G20 countries
- Tez No: 866523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dijitalleşme, bilgiyi sayısallaştırmakla kalmayıp aynı zamanda dijital teknolojilerin benimsenmesiyle finansal sistemi de yakından etkilemiştir. Son yıllarda dijitalleşmenin ortaya çıkardığı değişimle birlikte kripto varlıklara olan ilginin de arttığı görülmektedir. Dijitalleşme süreci, kripto varlık fiyatlarını çeşitli şekillerde etkileyebilmektedir. Öncelikle, dijitalleşme sayesinde finansal teknolojilerin gelişimi hızlanabilir ve bu da kripto varlıkların daha geniş kitlelere erişmesini sağlayabilir. Kripto varlıkların daha fazla benimsenmesiyle talep artabilir, bu da fiyatlarının yükselmesine neden olabilir. Ayrıca, dijitalleşme ve finansal teknolojilerdeki ilerlemeyle birlikte kripto varlıkların işlem hacmi ve likiditesi artabilir, bu da fiyat istikrarını sağlayabilir ve piyasaların daha sağlıklı işlemesine katkıda bulunabilir. Bu tez çalışmasında, dijitalleşmenin kripto varlıklar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Tez kapsamında, panel veri analizi kullanarak söz konusu ilişki 2014-2021 döneminde G20 ülkeleri için incelenmiştir. Analiz sonuçları, dijitalleşmenin kripto varlık fiyatlarını pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Dijitalleşme verilerinin kripto varlık fiyatları üzerindeki olumlu etkisini dikkate alarak, risk yönetimi stratejilerinin güçlendirilmesi, dijital varlık ticaret platformlarının denetlenmesi ve yatırımcıların eğitim seviyelerinin artırılması gibi politika önerileri, kripto varlık piyasasının sağlıklı ve güvenilir bir yapıya kavuşmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Digitalization has not only digitized information but also closely affected the financial system through the adoption of digital technologies. In recent years, alongside the changes brought about by digitalization, there has been an increasing interest in crypto assets. The process of digitalization can influence crypto asset prices in various ways. Firstly, digitalization can accelerate the development of financial technologies, thereby enabling wider access to crypto assets. Increased adoption of crypto assets can lead to higher demand, thus potentially increasing their prices. Additionally, advancements in digitalization and financial technologies can increase the transaction volume and liquidity of crypto assets, contributing to price stability and healthier market operations. This thesis examines the impact of digitalization on crypto assets. Within the scope of this thesis, the relationship is analyzed using panel data analysis for G20 countries during the period of 2014-2021. The analysis results indicate that digitalization positively affects crypto asset prices. Taking into account the positive impact of digitalization data on crypto asset prices, policy recommendations such as strengthening risk management strategies, regulating digital asset trading platforms, and increasing investor education levels can contribute to the establishment of a healthy and reliable structure for the crypto asset market.