Fen bilgisi öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve e-öğrenme stilleri
Lifelong learning tendencies and e-learning styles of science teacher candidates
- Tez No: 866524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA AYŞE KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hayat boyu öğrenmeyi sürekli hale getiren özellik hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri ile ihtiyaç duyduğumuz alanlarda kendini geliştirme isteğimizdir. E-öğrenme ise pandemi ve deprem gibi afetleri yaşadığımız son beş yılda uzaktan eğitimin vazgeçilmezi olan öğrenme içerikleri sayesinde yaparak yaşayarak öğrenmeyi ve aktif katılımı temsil etmektedir. Buradan hareketle çalışmada, fen bilgisi öğretmen adaylarının hayat boyu öğrenme eğilimlerinin ve e-öğrenme stillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte (karma) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 akademik yılı güz döneminde Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği lisans programında eğitim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri çevrim içi ortamda uygulanan kişisel bilgi formu ve“Hayat Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”ve“E-Öğrenme Stilleri Ölçeği”ve yüz yüze uygulanan soru formu kullanılarak elde edilmiştir. Veriler nicel ve nitel olarak analiz edilerek değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre hayat boyu öğrenme eğilimleri orta düzeyden yüksek, e-öğrenme stilleri ise sık sık düzeyinde bulunmuştur; hayat boyu öğrenme eğilimleri ile e-öğrenme stilleri arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki vardır. Öğretmen adayları hayat boyu öğrenmeyi devamlı öğrenme, öğrenme imkânı, kişisel gelişim, yaşanılarak öğrenilen, pekiştirilerek öğrenilen, amaçlı öğrenme, farkında olmadan öğrenme, halk eğitim, mesleki öğrenme, kalıcı öğrenme ve sürekli eğitim olarak görmektedirler. Katılımcılar e-öğrenmeyi dijital öğrenme, BİT okuryazarlığı, öğrenme etkinliği, eş zamanlı(sız) öğrenme ve kişisel gelişim için öğrenme olarak tanımlamışlardır. Fen öğretmen adaylarının yanıt kategorileri incelendiğinde Kişisel Gelişim için Öğrenme temasının ortak olduğu görülmektedir. Fen öğretmen adaylarının mesleki ve kişisel gelişimleri için hayat boyu öğrenmenin en önemli sağlayıcısı olan hayat boyu öğrenme eğilimlerinin ve e-öğrenme stillerinin boylamsal olarak öğretmen olduklarında da izlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The feature that makes lifelong learning continuous is our desire to improve ourselves in the areas we need with rapidly developing information and communication technologies. E-learning, on the other hand, represents learning by doing, living and active participation thanks to the learning contents that are indispensable for distance education in the last five years when we experienced disasters such as pandemics and earthquakes. Based on this, it is aimed to examine the lifelong learning tendencies and e-learning styles of science teacher candidates in this study. In the research, both the quantitative and qualitative research methods were used together (mixed). The teacher candidates studying in the Science Teaching undergraduate program of the Faculty of Education of Niğde Ömer Halisdemir University constitute the working group of the research in the fall semester of the 2021-22 academic year. The data of the research were obtained by using the personal information form and the“Lifelong Learning Tendencies Scale”and the“E-Learning Styles Scale”with online administration and the question form with face-to-face administration. The data were evaluated by analysing them quantitatively and qualitatively. According to the findings obtained, the level of lifelong tendencies is from medium to high, e-learning styles are in the frequently level, and there is a moderate significant correlation between lifelong learning tendencies and e-learning styles. Teacher candidates see lifelong learning as continuous learning, learning opportunity, personal development, experiential learning, reinforcement learning, purposeful learning, unintentional learning, public education, vocational learning, permanent learning, and continuous education. Participants defined e-learning as digital learning, ICT literacy, learning activity, (a)synchronous learning and learning for personal development. When the response categories of science teacher candidates are examined, it is seen that the theme of Learning for Personal Development is common. Lifelong learning trends and e-learning styles, which are the most important providers of lifelong learning for the professional life and personal development of science teacher candidates, should also be monitored longitudinally when they become teachers.