Bediüzzaman Said Nursi'ye göre keşf
Kashf, according to Bediuzzaman Said Nursi
  1. Tez No: 866544
  2. Yazar: ŞURANUR TERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İslam düşüncesinde bilginin kaynağı, çeşitleri ve bağlayıcılığı ele alınırken her bir ilim dalı kendine has metotlar ile meseleye yaklaşmaktadır. Felsefe bilgi kaynağı olarak aklı öncelerken, kelâm akıl, sağlam duyular ve doğru haberi bilgi kaynağı olarak kullanmaktadır. Tasavvufta ise bunlara ek olarak keşfî bilgi de bir bilgi kaynağıdır. Tasavvufun temel kaynakları incelendiğinde özellikle bilginin kaynağı meselesinin üzerinde önemle durulduğu görülmektedir. Sûfîlere göre fizik ötesi âleme dair bilgi için akıl yeterli görülmediğinden keşf bir bilgi kaynağı olarak kabul edilmektedir. Aklın ön plana çıktığı 20. yüzyılda Bediüzzaman Said Nursi iman esaslarını izah ve ispat etmek üzere kaleme aldığı eserlerinde aklı, duyuları ve doğru haberi bilgi kaynağı olarak kullanırken keşfî bilgiyi de mantıki burhanlarla ispat ettiği iman hakikatlerine tasdik edici olarak ele almıştır. Bu bağlamda keşf kavramını tasavvuf ıstılahındaki anlamıyla asrın idrakine uygun bir metot içerisinde kullanmıştır. Çalışmanın konusu Said Nursi'nin keşfî bilgiyi yaşadığı ve tanık olduğu çağda metafizik âlemle bağı kopan insana nasıl anlattığını ve eserlerinde bu bilgi kaynağını nasıl kullandığını özellikle Risale-i Nur Külliyatı eserini inceleyerek ortaya çıkarmaktadır. Çalışmada Nursi'nin keşf ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmeler detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
When discussing the source, types, and binding nature of knowledge in Islamic thought, each discipline approaches the issue with its own methods. Philosophy prioritizes reason as a source of knowledge, while kalām uses reason, sound senses, and accurate news as sources of knowledge. In Sufism, discursive knowledge is also a source of knowledge. When the basic sources of Sufism are analyzed, it is seen that the issue of the source of knowledge is emphasized. According to Sufis, the intellect is not considered sufficient for knowledge of the realm beyond the physical world, and therefore discovery is accepted as the source of knowledge. In the 20th century, when intellect came to the fore, Bediuzzaman Said Nursi used reason, senses and accurate news as sources of knowledge in his works written to explain and prove the principles of faith, while he considered discovery as a confirmation of the truths of faith, which he proved with logical proofs. In this context, he used the concept of discovery in a manner appropriate to the perception of the century in its meaning in the Sufi idiom. The subject of the study reveals how Said Nursi explained the discoveries to the people who were disconnected from the metaphysical realm in the age he lived and witnessed, and how he used this source of knowledge in his works, especially by examining the Risale-i Nur corpus. In the study, Nursi's evaluations of the discovery are discussed in detail.