Ebeveynden algılanan ilgi ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılık ve öz-şefkatin aracı rolü
The mediating role of psychological resilience and self-compassion in the relationship between perceived parental support and social media addiction
  1. Tez No: 866576
  2. Yazar: BURAK İŞLEYİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İletişim aracı olarak hayatımıza giren internet, yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir ve boyut değiştirerek birçok alanda varlığını sürdürmüştür. Bu alanlardan biri olan sosyal medya, bireylere kendilerini farklı şekillerde sunma ve ruh hallerini daha olumlu hale getirme olanağı sağlamaktadır. Bu olumlu ruh halini sürekli kılma isteği, sosyal medya bağımlılığına yol açabilmektedir. Bunun sonucunda bireyler, hayatlarını ciddi anlamda etkileyen sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu nedenle sosyal medya bağımlılığıyla ilişkili olabilecek faktörlerin araştırılması ve buna yönelik önleme- müdahale hizmetlerinin sağlanması önemlidir. Psikolojik dayanıklılık ve öz-şefkat, bireylerin duygu düzenlemesini geliştirerek, bağımlılıklar üzerindeki ilişkide etkili olduğu kabul edildiği için internet bağımlılığı yaşayan kişiler için önemli bir koruyucu faktör olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, bireylerin ebeveynlerinden algıladıkları ilgi ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide, öz-şefkat ve psikolojik dayanıklılığın aracı rolünü incelemektir. Araştırmada örneklem 302 katılımcıdan oluşmaktadır, değişkenler arası ilişki incelendiğinden dolayı korelasyonel araştırma modeli kullanılmıştır. Hayes PROCESS analiz programından faydalanarak iki aracı değişkenli Model 6 kullanılmıştır. ''Demografik Bilgi Formu'', ''Yılmazlık Ölçeği“, ”Anne Babaya İlişkin Görüşler Ölçeği I-II“, ”Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği“ ve ”Öz-Anlayış Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, bireylerin ebeveynlerinden algıladığı ilgi ile sosyal medya bağımlılığı arasında ilişki olduğunu ve bu ilişkide de öz-şefkatin güçlü bir aracı rolünün olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The internet, which has entered our lives as a communication tool, has become an indispensable part of life and continues to exist in various realms through its evolving nature. One such domain is social media, which offers individuals the opportunity to present themselves in diverse ways and to foster more positive mental states. The desire to sustain this positive mental state can lead to social media addiction. Consequently, individuals may face serious problems significantly impacting their lives. Therefore, it is crucial to investigate factors potentially associated with social media addiction and to provide corresponding prevention and intervention services. Psychological resilience and self-compassion are considered significant factors for individuals with internet addiction as they are believed to enhance emotion regulation and impact addiction. The objective of this study is to examine the mediating role of self-compassion and psychological resilience in the relationship between perceived parental attention and social media addiction. The study's sample consists of 302 participants, and a correlational research model has been employed due to the examination of relationships between variables, along with descriptive statistics for these variables. A two-mediator model (Model 6) was utilized, leveraging the Hayes PROCESS analytical tool. The“Demographic Information Form”,“Resilience Scale”,“Parental Attitudes Scale I-II”,“Social Media Addiction Scale”, and“Self-Compassion Scale”were used. The findings of the research reveal a relationship between the perceived parental attention of individuals and their social media addiction, with self-compassion playing a substantial mediating role in this relationship.