Interplay of parental involvement, school belonging, peer social support, and self-esteem in resilience of adolescents from low socioeconomic districts
Düşük sosyo-ekonomik semtlerdeki ergenlerin yılmazlıklarında aile katılımı, okula aidiyet, akran sosyal desteği ve öz-saygının etkileşimi
  1. Tez No: 566450
  2. Yazar: ÖZDEN SEVİL GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışmanın amacı, düşük sosyo-ekonomik semtlerdeki ergenlerde, bireysel (öz-saygı), ebeveyne ilişkin (ebeveynden algılanan kabul/ilgi) ve çevresel faktörler (akranlardan algılanan sosyal destek, okula aidiyet hissi) ile yılmazlık arasındaki ilişkiye aracılık etme rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemini yaşları 13-19 arasında değişen (M = 15.67, SD = 1.18) toplam 1312 lise öğrencisi (673 kız, 639 erkek) oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, 14-Madde Kendini Toparlama Gücü Ölçeği, Anne Baba Tutum Ölçeği, Okula Aidiyet Duygusu Ölçeği, Çocuk ve Ergenler İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği ve Rosenberg Öz-saygı Ölçeği kullanılmıştır. Önerilen yılmazlık modelini test etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. YEM sonuçları ebeveynden algılanan kabul/ilgi, akranlardan algılanan sosyal destek ve okula aidiyet hissi değişkenlerinin yılmazlığı olumlu yönde yordadığını göstermiştir. Ayrıca, öz-saygı değişkeni de yılmazlığı anlamlı ve olumlu yönde yordamıştır. Buna ek olarak, öz-saygının ebeveynden algılanan kabul/ilgi, akranlardan algılanan sosyal destek, okula aidiyet hissi değişkenleri ile yılmazlık arasındaki ilişkilere kısmı olarak aracılık ettiği bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları önerilen modelin ergenlerin yılmazlıklarındaki varyansın %33'ünü açıkladığını göstermektedir. Sonuç olarak, bulgular ergenlerin yılmazlığında bireysel, ebeveyne ilişkin ve çevresel değişkenlerin önemini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the role of individual factor (self-esteem) as mediator on the relationship among parental factor (perceived parental acceptance/involvement), environmental factors (perceived peer social support, and sense of school belonging) and resilience in adolescents from low socioeconomic districts. The sample of the study was composed of 1312 high school students (673 female, 639 male) between 13-19 age ranges (M = 15.67, SD = 1.18). Demographic Information Form, 14-Item Resilience Scale, Parental Attitude Scale, Psychological Sense of School Membership Scale, Social Support Appraisals Scale for Children and Rosenberg Self-Esteem Scale were used to gather data. Structural equation modeling (SEM) was used to test hypothesized resilience model. The results of SEM indicated that resilience was positively predicted from perceived parental acceptance/involvement, perceived peer social support, and sense of school belonging. Self-esteem was also found to predict resilience significantly and positively. In addition, self-esteem partially mediated the association between perceived parental acceptance/involvement, perceived peer social support, sense of school belonging and resilience. The results of the study showed that the proposed model explained 33% of the variance in the resilience of adolescents. Consequently, the findings supported the significance of individual, parental, and environmental variables in adolescents' resilience.