Web tabanlı müzik yazılımlarının ortaokul müzik dersi kazanımlarına yönelik incelenmesi
Analysis of web-based music software in relation to middle school music course objectives
  1. Tez No: 866585
  2. Yazar: YİĞİT DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DELİKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, web tabanlı müzik yazılımlarının ortaokul müzik dersi kazanımlarına yönelik incelenmesini amaçlamaktadır. Web tabanlı müzik yazılımlarının müzik eğitimine yönelik materyal ve kaynak sunması, erişim kolaylığı sağlaması ve interaktif çalışma olanağı sunması bu araştırmanın önemini arz etmektedir. Araştırmada ele alınan, ortaokul müzik dersi kazanımlarına yönelik incelenen web tabanlı müzik yazılımları, ortaokul müzik dersine yönelik yazılımsal özellikleri ve ortaokul müzik dersi kazanımlarını gerçekleştirme durumu açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yazılımları yazılımsal özellikleri ve ortaokul müzik dersi kazanımlarını gerçekleştirme durumları için toplanan veriler tablolaştırılıp frekans (f) yüzde (%) hesaplaması ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Band Lab, Soundation, Amped Studio, ve Audio Tool yazılımları yazılımsal özelliklerin %90'dan fazlasına sahiptir. Ayrıca Band Lab, Soundation, Amped Studio, Audio Tool ve Soundtrap yazılımlarının, araştırma dahilindeki ortaokul müzik dersi kazanımlarının %87'sini gerçekleştirir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine web-based music software in terms of its relevance to middle school music education outcomes. The importance of this research is that web-based music software provides materials and resources for music education, provides ease of access and provides interactive study opportunities. The web-based music software examined in this study were compared in terms of their software features and their ability to fulfill middle school music education objectives. Data collected on software features and the fulfillment of middle school music education objectives were tabulated and analyzed using frequency (f) and percentage (%) calculations. As a result of the research, Band Lab, Soundation, Amped Studio, and Audio Tool software were found to have more than 90% of the software features. Additionally, Band Lab, Soundation, Amped Studio, Audio Tool, and Soundtrap software were found to fulfill 87% of the middle school music education objectives included in the research..