Kadın lider bağlamında duygusal bağlılık
Emotional commitment in the context of female leader
- Tez No: 866588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Duygusal bağlılık kişinin kendisini o grup ve kuruma ait hissetme, kurum içerisinde mutlu olma, benimseme, sahiplenme güdüsüdür. Bu güdüsü tatmin olan birey çalışmalarını en iyi şekilde yerine getirmek isteyecek ve kurumundaki konumunu korumak isteyecektir. Bulunduğu ortamı terk etmek değil oraya tamamıyla ait olmak isteyecektir. Bu durum hem kurum açısından hem de çalışan açısında olumlu yönde gelişmeye yol açacaktır. Kişi aidiyet hissettiği örgütün amaç ve hedeflerini benimseyerek örgütün amaç ve hedeflerine odaklanacaktır. Bir yerde başarılı olmak istiyorsak veya grubumuzdan başarı bekliyorsak oraya ait hissetmelerini sağlamalı, bunun içinde maddi manevi duyguların ne derece de önemsendiği, iletişimin ne kadar aktif olduğu ve geri bildirimin süreklilik sağlandığı yerlerde olmak isteriz.
Özet (Çeviri)
Emotional commitment is the individual's motivation to feel like he belongs to that group or institution, to be happy within the institution, to adopt and own it. An individual who is satisfied with this instinct will want to perform his/her work in the best possible way and will want to maintain his position in his institution. He/she will not want to leave the environment he/she is in, but will want to belong there completely. This will lead to positive developments for both the institution and the employee. The person will focus on the goals and objectives of the organization by adopting the goals and objectives of the organization to which he/she feels belonging. If we want to be successful somewhere or if we expect success from our group, we must make them feel that they belong there. In this regard, we want to be in places where material and moral feelings are valued, communication is active and feedback is provided continuously.