Journalism in exile: Critical journalism of diaspora from Turkey in the European mediascape
Sürgünde gazetecilik: Türkiye'den Avrupa'ya sığınan gazetecilerin eleştirel yayımcılık deneyimleri
  1. Tez No: 866613
  2. Yazar: AKANDA TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez 2000'lerin ortasından itibaren siyasi koşullar nedeniyle Türkiye'den ayrılmak zorunda kalan gazetecilerin deneyimlerini ele alıp yurtdışında gazetecilik faaliyetlerine nasıl uyum sağladıklarını araştırmaktadır. Sürgünün nedenleri, gazetecilerin yurtdışına gitmelerine yol açan siyasi ve hukuki koşullar, bulundukları ülkelerde çalışma şartları, gündelik hayatta karşılaştıkları zorluklar ve imkânlar, yurt dışında yaşayan diğer gazeteciler ve sivil toplum örgütleriyle etkileşimlerinin gözetildiği bu çalışmada sürgünde yaşayan gazetecilerin yaşadıkları dönüşümün teknik, sosyal ve mesleki yönleri incelenmektedir. Araştırma farklı siyasi duruşlar dikkate alınarak sürgündeki gazeteciler topluluğu içindeki muhtelif bakış açılarına ve yaklaşımlara ışık tutmayı hedeflemektedir. Diasporik gazetecilik alanı kuramsal çerçevede Bourdieu'nun 'alan' teorisi ve Gramsci'nin 'hegemonya' kavramı ile incelenecektir. Diasporadaki medya çalışmalarının analizi Kürt medyası, Gülen cemaati medyası ve sol demokrat-sosyalist medya olmak üzere üç farklı gruptan gazetecilerle yapılan derinlemesine mülâkatlar ile gerçekleştirilecektir. Diasporik gazetecilik sahasının kendini nasıl organize ettiği ve bu diasporik alan içindeki potansiyel anlaşmazlıkları nasıl yönlendirdiği temel bir sorudur. Nihayetinde bu çalışmanın amacı, gelişmeye ve evrilmeye devam eden sürgündeki gazetecilik topluluklarının karmaşık ve çok yönlü yapılarını araştırmak ve bu bağlamda gazetecilik pratiklerinin evrimine dair geriye dönük bir analiz sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the experiences of journalists who were forced to leave Turkey for political reasons since the mid-2000s and how they have adapted to practising journalism in different countries. The study will delve into the technical, social, and professional aspects of this transformation, including the reasons for their exile, the conditions of threats and oppression that led to their exile, the working conditions they face in their current countries, the challenges and advantages of their situation, and their interactions with other journalists and professional organisations in the journalistic diaspora. Through my research, I aim to illuminate the diverse perspectives and approaches within the community of exiled journalists, taking into account their various professional and political stances. The field of diasporic journalism will be analysed theoretically through Bourdieu's 'field' theory and Gramsci's concept of 'hegemony'. The analysis of media studies in the diaspora will be carried out through in-depth interviews with journalists from three different groups: Kurdish media, Gülen Islamist media and left democratic-socialist media. How the diasporic journalistic field organises itself and navigates potential disagreements within this diasporic space is a driving question. Ultimately, my goal is to provide insight into the complex and multifaceted nature of these journalistic communities as they continue to develop and evolve and to provide a retrospective analysis of the evolution of journalistic practices in this context.