Bilgisayar programlarının fikri mülkiyet hukuku kapsamında korunması
Protection of computer programs in intellectual property law
- Tez No: 866614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÇATAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bilgisayar teknolojisinin günümüzde insan hayatının her alanında kullanılmakta olduğu tartışmasızdır. Teknolojinin bu denli ilerleyebilmesini sağlayan önemli unsurlardan biri de, bilgisayar programlarına ilişkin gelişmelerdir. Bilgisayar programlarının tarihsel gelişim sürecinde, bilgisayarlardan bağımsız ayrı bir varlık olarak kabul edilmesiyle, ekonomik değer kazandığı görülmektedir. Bilgisayar programlarının ekonomik değer kazanması ve ticarete konu olması da, bu alandaki yatırımları artırmış ve dolayısıyla bu durum, teknolojik ilerlemeyi teşvik etmiştir. Bu sürecin doğal getirisi olarak bilgisayar programlarının hukuki koruma kapsamının belirlenmesi de zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışma, bilgisayar programlarının fikri mülkiyet hukuku uyarınca hukuki koruması, hem fikir ve sanat eserleri hem de patent hukuku kapsamında değerlendirilmesine ilişkindir. Teknik bir konu olması sebebiyle öncelikle temel bazı kavramlar ele alınmıştır. Akabinde, bilgisayar programlarının fikir ve sanat eserleri hukuku kapsamında hukuki koruması üzerinde durulmuştur. Son olarak, bilgisayar programlarının patent hukukuna konu olabilirliği, özellikle bilgisayar uygulamalı buluşlar nezdinde de inceleme yapılarak değerlendirilmiştir. Bu çerçevede ele alınan konular içtihat, doktrin ve uygulamaya dair güncel veriler ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of computer technology in every aspect of people's lives has been undeniable in recent times and even more so today. One of the main factors behind the progress of this technology is the development of computer programs. The historical development of computer programs demonstrates that they have begun to be regarded as a separate asset, independent of computers, which has led to an increase in their economic value. As computer programs became increasingly valuable and subject to trade, investments in this field increased, thereby encouraging technological progress. As a natural consequence of these developments, the determination of the scope of legal protection afforded to computer programs has become a mandatory requirement. This study evaluates the legal protection of computer programs under intellectual property law, comparing it to the protection of both intellectual and artistic works and patents. Firstly, since it is a technical issue, some basic concepts need to be reviewed. Then, it has been evaluated the scope of legal protection within the scope of copyright law, on computer programs. Finally, the patentability of computer programs is evaluated by examining computer-implemented inventions, in particular. In conclusion, the aforementioned issues were discussed and examined in light of the current data pertaining to doctrine, court decisions and practice.