Hekimin aydınlatma yükümlülüğü ve hastaya olumsuz tesir etme ihtimali olan durumlarda aydınlatma
The informed consent process and informed consent in medical procedures which carry the risk of negative patient response
- Tez No: 866618
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN HAKERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hekimin hastayı aydınlatma yükümlülüğü hekimin hastaya yapacağı herhangi bir tıbbi müdahalenin hukuka uygun olmasının şartlarından biridir. Ülkemizde hekimlerin hastaların hastalığım ve tedavim konusunda yeterli bilgilendirilmedim savlarına karşılık hekimin korunması amacına yönelik ilk yasal düzenlemelerin başlangıcı Osmanlı'ya kadar uzanır. Osmanlı'dan günümüze kadar uzanan bu süreçte aydınlatma konusunda doktrinde ortak bir paydada buluşulamamıştır. Osmanlı'da bu problem rıza senetleri ile çözülmekteyken günümüzde aydınlatma nasıl yapılmalıdır rıza sözlü mü olmalı yazılı olmak zorunda mıdır, hasta yakınlarına bilgi vermek yeterli midir, gibi birçok konuda fikir birliğine varılamamıştır. Biz tezimizin başlangıcında tıbbi müdahale, hasta hakları, aydınlatma, rıza gibi kavramları açıklayacağız. Daha sonra tıbbi müdahaledeki aydınlatmanın ve rızanın geçerli bir aydınlatma ve rıza olabilmesi için unsurlarından bahsedeceğiz ve son olarak hastayı olumsuz etkileme ihtimali olan durumlarda aydınlatmanın kapsamına değineceğiz.
Özet (Çeviri)
Informed Consent is one of the conditions for any medical intervention by the physician to be in compliance with the Law. The patient's consent is a reason for justification of the medical interventionDespite the claims of physicians in our Country that the patients were adequately informed about my disease) and treatment, the beginning of the first Legal regulation for the purpose of protecting the physician dates back to the Ottoman Empire. In this process from the Ottoman Empire to the present, a common denominator could not be found in the doctrine on providing sufficient informationon the informed consent. While this problem was being solved with consent documents in the Ottoman Empire, how should informed consent be done today does consent have to be verbal or written. A consensus could not be Determined on many issues such as is it sufficient to inform the relatives of patients? At the beginning of this thesis, I will explain the concepts such as medical intervention, patients rights and consent. Thereafter, the iinformed consent and consent in the medical intervention must be a valid illumination and we will talk about the elements for consent, and finally we will touch on the scope of providing sufficient information in cases where it is likely to affect the patient badly.