ASTM A335 P22, P91 ve P92 çeliklerinin ısıl işlem ve kaynak proseslerinin incelenmesi
Investigation of heat treatment and welding processes of ASTM A335 P22, P91 and P92 steel
- Tez No: 866619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Cr-Mo çelikleri olarak bilinen sürünmeye karşı dirençli ASTM A335 P22, P91 ve P92 çeliklerinin belirli bir farklı sıcaklıklarda ve sabit bir yük altındaki gösterdiği mikroyapı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Bu çelikler genel olarak yüksek sıcaklık ve basınç altındaki sistemlerde çalıştıkları için sürünme deformasyonuna maruz kalırlar. Yapılan deneylerde belirlenen 3 farklı sıcaklıkta ve 280 MPa basınç altında yapılan deneylerde bu çeliklerin sürünme davranışları hakkında bir fikir elde edilmek istenmektedir. İçerisinde bulunan Cr ve Mo elementleri sayesinde sürünmenin ne denli gerçekleştiği ve nasıl deformasyon gösterdiği göz önüne alınmıştır. Yapılan deneyler sonrasında malzemelerin mikroyapı analizleri, sertlik analizleri ve boyca meydana gelen kısalmalar ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the microstructure and mechanical properties of creep-resistant ASTM A335 P22, P91 and P92 steels, known as Cr-Mo steels, were examined at different temperatures and under a constant load. These steels are generally exposed to creep deformation because they work under high temperature and pressure. It is desired to obtain an idea about the creep behavior of these steels in the experiments carried out at 3 different temperatures and under 280 MPa pressure. It was tried to investigate how the temperature and pressure affect the sample's properties for the Cr and Mo elements it contains. After the experiments, microstructure analysis, hardness analysis and length reduction of the samples were measured.