Headed relative clauses in Romeyka
Trabzon Rumcası'ndaki baş unsurlu ilgi yantümceleri
- Tez No: 866627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN BAĞRIAÇIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DEMİROK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, tehlike altında ve üzerinde az çalışmış bir Küçük Asya Yunancası lehçesi olan Trabzon Rumcası'ndaki baş unsurlu ilgi yantümcelerini incelemektedir. Bu çalışma dildeki baş unsurlu ilgi yantümcelerinin ilk kapsamlı çalışmasıdır. Çalışma, baş unsurlu ilgi yantümcelerininin dökümantasyonunu yapmakta ve baş unsurlu ilgi yantümcelerinin gösterme adıllarına nazaran üç farklı çizgisel pozisyonuna odaklanarak bu yantümcelerin yapısal analizini sunmaktadır. Bu pozisyonlardan ikisi (İsim-Yantümce ve Yantümce-İsim) sınırlayıcı bir anlam vermekteyken diğeri (Yantümce-İsim) sınırlayıcı olmayan bir anlam vermektedir. Çalışmada iki farklı çizgisel pozisyonun sınırlayıcı anlam veriyor olmasının olası nedenleri de incelenmiştir. Çalışmanın genel sonucu, bu iki formun farklı türetme yollarına sahip olduğudur; İsim-Yantümce sırasının bağlantı etkileri gösterdiği ancak Yantümce-İsim sırasının bu etkileri göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu, Yantümce-İsim yapısının eşleştirme yoluyla türetildiğini, İsim-Yantümce yapısının ise yükseltme içerdiğini göstermektedir. Bu tez aynı zamanda sınırlayıcı olmayan baş unsurlu ilgi yantümceleri üzerine de bir analiz sunarak bunların bütünleşik olduğu sonucuna varmaktadır. Cinque (2020) benimsenerek, her baş unsurlu ilgi yantümcesi türü için türetme yolu gösterilmiştir. Trabzon Rumcası'nın, hem ad-sonrası hem de ad-öncesi ilgi yantümcesi kullanan Kapadokya, Farasiot ve Pontik (Bağrıaçık, 2020; Drettas, 1989; Papadopoulos, 1955) gibi diğer Küçük Asya Yunanca lehçelerinden farklı olarak Modern Yunanca etkisi taşımadığı göz önüne alındığında, bu tez Küçük Asya Yunancasında hem ad-sonrası hem de ad-öncesi varyasyonunun sebebinin ne olduğuna dair önemli kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates Headed relative clauses in Romeyka, an endangered and understudied Asia Minor Greek variety spoken mainly in Trabzon, Türkiye. It is the very first extensive study of the Headed relatives in the language. It primarily involves a description of the noun phrase structure and finiteness in the language, and documents Headed relatives by providing a detailed description. It further offers a structural analysis of Headed relatives by focusing on three different linear positions with regards to demonstratives; two of these (N-RC and RC-N) yielding a restrictive reading, and one (RC-N) a non-restrictive one. The possible reasons for the two-way distinction of restrictive relatives are further investigated. The overall conclusion is that these two forms have different derivational paths; evidenced by the observation that the N-RC order shows connectivity effects (does not enable relativization out of islands and stacking) while RC-N doesn't. This corresponds to the idea that while RC-N is derived through matching, N-RC involves raising. The thesis also offers an analysis of the non-restrictives with the conclusion that they are integrated. Adopting Cinque (2020), a step-by-step derivation is provided for each Headed relative type. Considering that Romeyka bears no influence of Modern Greek unlike other Asia Minor Greek varieties, e.g., Cappadocian, Pharasiot, and Pontic, which employ both postnominal and prenominal relatives (Bağrıaçık, 2020; Drettas, 1989; Papadopoulos, 1955), this thesis provides important evidence for what underlies the appearance of the prenominal-postnominal variation in Asia Minor Greek as well.