Öğrenme odaklı liderliğin kolektif öğretmen kültürüne etkisi: Müdüre ve meslektaşa güvenin destekleyici rolü
The effect of learning-focused leadership on the collective teacher culture: The supporting role of trust in principal and colleagues
- Tez No: 866634
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ BELLİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin görüşlerine göre, okul müdürlerinin öğrenme odaklı liderlik davranışları ile kolektif öğretmen kültürü arasındaki ilişkide müdüre ve meslektaşa güvenin destekleyici rolünün incelenmesidir. Bu çalışmada, nicel yöntemlerden kesitsel tarama yöntemi kullanmıştır. Çalışmada yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile öğrenme odaklı liderliğin kolektif öğretmen kültürü üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkisini, aracı değişken olarak meslektaşa güven ile incelerken, müdüre güvenin öğrenme odaklı liderliğin öncülü olarak ele alınmştır. Araştırmanın evreni, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Adıyaman il merkezinde bulunan devlet ve özel okullarında görev yapan ortaokul öğretmenlerinden oluşmaktadır. Evrene ilişkin örneklem basit seçkisiz örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak, öğrenme odaklı liderlik ölçeği, güven ölçeği ve kolektif öğretmen kültürü ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS ve Mplus istatistik paket programları kullanılmıştır. Bulgular öğrenme odaklı liderliğin, meslektaşların birbirlerine olan güvenlerine ilişkin inançlarını artırarak öğretmenlerin kolektif kültürünü etkileyen belirgin bir faktör olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada öğretmenlerin müdüre olan güveninin müdürün öğrenme odaklı liderliği üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu ve öğrenme odaklı liderliğinin kolektif öğretmen kültürü üzerinde doğrudan meslektaşa güvenin ise dolaylı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, öğrenme odaklı liderliği etkileyen faktörlerin aynı zamanda kolektif öğretmen kültürü üzerindeki etkilerine ilişkin sınırlı ulusal ve uluslararası çalışmaların bulunduğu kolektif öğretmen kültürü literatürüne katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the supporting role of trust in the principal and colleague in the relationship between the learning-oriented leadership behaviors of school principals and the collective teacher culture, according to the opinions of teachers working in secondary schools. In this study, a cross-sectional survey method was used. While the study examined the direct and indirect effects of learning-oriented leadership on collective teacher culture with structural equation modeling (SEM), with trust in colleagues as a mediating variable and trust in the principal as an antecedent of learning-oriented leadership. The research population consists of secondary school teachers working in public and private schools in Adıyaman in the 2021-2022 academic year. The sample for the population was determined by the simple random sampling method. Learning-oriented leadership, teacher and principal trust and collective teacher culture scales were employed to collect the data. SPSS and Mplus statistical packages were used in the analysis of the data. Findings showed that learning-oriented leadership is a salient factor influencing teachers' collective culture by increasing colleagues' beliefs about their trust in each other. In addition, teachers' trust in the principal has a direct effect on the principal's learning-oriented leadership, and that learning-oriented leadership has a direct effect on the collective teacher culture, while trust in colleagues has an indirect effect. This study contributes to the collective teacher culture literature, where there are limited national and international studies on the effects of factors affecting learning-oriented leadership on collective teacher culture.