Ortaokul öğrencilerinin öğrenme stilleri bağlamında fen bilimlerine yönelik uzamsal akıl yürütme becerileri
Middle school students' spatial reasoning skills for science in the context of learning styles
  1. Tez No: 866636
  2. Yazar: NAZİF DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AÇIKGÜL FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin fen bilimlerine yönelik uzamsal akıl yürütme becerilerinin öğrenme stilleri bağlamında incelemek ve cinsiyet, sınıf düzeyi, öğrenme stilleri algısı değişkenleri açısından değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama ve nedensel-karşılaştırma araştırma tekniği kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Adıyaman ili Merkez ilçesinde öğrenim gören 704 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Fen Bilimlerine Özgü Uzamsal Akıl Yürütme Becerisi Testi ve Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri (KÖSE-III) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, ortaokul öğrencilerinin çoğunlukla değiştirme öğrenme stiline sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ayrıştıran öğrenme stiline sahip öğrencilerin uzamsal akıl yürütme beceri testinde en yüksek puanlar aldıkları belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin çoğunluğunun işiterek öğrenme algısında oldukları ve işiterek öğrenme stili algısına sahip öğrencilerin en yüksek uzamsal akıl yürütme becerisine sahip oldukları tespit edilmiştir. Ortaokul öğrencilerinin uzamsal akıl yürütme becerilerinin öğrencilerin sınıf seviyeleri yükseldikçe artış gösterdiği ve bu becerilerin kız öğrencilerde daha yüksek olduğu tespit sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine secondary school students' spatial reasoning skills for science in the context of their learning styles and to evaluate them in terms of gender, grade level, and learning styles perception variables. The study was conducted using survey and causal-comparative research techniques, which are quantitative research methods. The sample of the study consists of 704 6th, 7th and 8th grade students studying in the Central district of Adıyaman province in the 2020-2021 academic year. Personal Information Form, Science-Specific Spatial Reasoning Skill Test and Kolb Learning Styles Inventory (KÖSE-III) were used as a data collection tool in the research. Results from the research indicated that secondary school students predominantly exhibited a switching learning style. Consistent with these findings, students with a diverging learning style were found to achieve the highest scores on the spatial reasoning skill test. Moreover, it was observed that the majority of students had a preference for auditory learning, and those with a perception of an auditory learning style demonstrated the highest spatial reasoning skills. The study concluded that the spatial reasoning skills of secondary school students increased with higher grade levels and were higher among female students. Recommendations were proposed in line with the research findings.