Hegel felsefesinde dil ve dil felsefesi
Language and language philosophy in Hegel's
  1. Tez No: 866647
  2. Yazar: YAVUZ İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Felsefe, Linguistics, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hegel, 19. yüzyılda Alman idealist felsefesinin önemli bir temsilcisi olarak kabul edilir. Dil ve dil felsefesi, Hegel'in felsefi sistematiğinin bir parçasıdır ve onun düşüncesinde önemli bir rol oynar. Hegel'e göre dil, düşüncenin ve gerçekliğin ifadesi için temel araçlardan biridir. Dil, insanların düşüncelerini ifade etmelerini, kavramları tanımlamalarını ve dünyayı anlamlandırmalarını sağlar. Hegel'e göre, dil aynı zamanda insanların toplum içinde etkileşimde bulunmalarını sağlar ve bu etkileşimlerin sonucunda düşünceler daha da gelişir. Hegel'in dil felsefesindeki önemli bir kavram,“Sprache”veya“konuşma”dır. Ona göre, dil sadece soyut semboller veya kelimelerden ibaret değildir; aynı zamanda bir toplumun ve kültürün bir ifadesidir. Dil, insanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar ve toplumsal ilişkilerin bir aracıdır. Hegel'e göre dil, insanların düşüncelerini ifade etmek için kullanılan bir araç olmanın ötesinde, düşüncelerin kendisini şekillendirir ve insanların düşünme süreçlerini etkiler. Hegel'in dil felsefesi aynı zamanda semiyotik, sembolizm ve anlam teorilerine de katkıda bulunur. Ona göre, dildeki sembollerin anlamı, toplumsal ve tarihsel bağlamlara göre belirlenir. Dil, bireylerin ve toplumların tarih ve kültürleriyle birlikte şekillenen anlamların taşıyıcısıdır. Hegel'in dil felsefesi, sembolik etkileşimleri, anlambilimi ve anlamın toplumsal yapısını anlamak için önemli bir çerçeve sunar. Hegel'in dil felsefesi, dilin düşünce ve toplumsal ilişkilerle nasıl etkileşime girdiğini ve anlamın nasıl oluştuğunu ele alır. Dil, Hegel'in felsefi sistematiğinde temel bir unsurdur ve insanların dünyayı anlamlandırmalarına ve birbirleriyle iletişim kurmalarına yardımcı olan önemli bir araç olarak değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
Hegel is considered an important representative of German idealist philosophy in the 19th century. Language and the philosophy of language are part of Hegel's philosophical systematics and play an important role in his thought. According to Hegel, language is one of the basic tools for the expression of human thought and reality. Language enables people to express their thoughts, define concepts and make sense of the world. According to Hegel, language also enables people to interact in society, and thoughts develop further as a result of these interactions. An important concept in Hegel's philosophy of language is“Sprache”or“speech”. According to him, language is not just abstract symbols or words; it is also an expression of a society and culture. Language enables people to communicate with each other and is a tool of social relations. According to Hegel, language, beyond being a tool used to express people's thoughts, shapes the thoughts themselves and affects people's thinking processes. Hegel's philosophy of language also contributes to theories of semiotics, symbolism, and meaning. According to him, the meaning of symbols in language is determined by social and historical contexts. Language is the carrier of meanings shaped by the history and culture of individuals and societies. Hegel's philosophy of language provides an important framework for understanding symbolic interactions, semantics, and the social structure of meaning. Hegel's philosophy of language deals with how language interacts with human thought and social relations and how meaning is formed. Language is a fundamental element in Hegel's philosophical systematics and is considered an important tool that helps people make sense of the world and communicate with each other.