Sağlık turistlerinin özel hastanelere yönelik marka algılarının sağlık turizmi üzerine etkisi: İstanbul ili örneği
The impact of health tourists' brand perceptions towards private hospitals on health tourism: The case of Istanbul province
- Tez No: 866654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KOLCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünya genelinde ulaşım olanakların çeşitlenmesi ve gelişmesi ile ülkeler arası sınır kavramı ortadan kalkmıştır. İnsanların ülkeler arasında serbest dolaşım sağlamalarının kolaylaşması birçok alanda kolaylık sağlamıştır. Bunlardan belki de en önemlisi sağlık hizmetinin alımı konusunda yaşanmıştır. Sağlık hizmetinin alımına yönelik ülkeler arası değişim durumu sağlık turizmi olarak adlandırılmıştır. Sağlık turizmi; kişilerin mevcut sağlık durumlarının korunması veya iyileştirilmesi amacıyla koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin alınması amacıyla bulundukları yerden başka bir yere seyahat etmeleri olarak tanımlanmaktadır. Sağlık turizmi hastalar açısından çok farklı sebeplerle tercih edilse de öncelikli neden sağlık maliyetlerini düşürmek olmaktadır. Ülkelerin sağlık turizmi alanında yatırım yapması ise, ekonomik büyüme ve kalkınma fırsatları sunması dolayı olmaktadır. Tezin doğuşunda, sağlık turistlerinin hastane tercihlerinde etkili olan durumları tarafsız bir şekilde değerlendirerek, sektörün sürdürülebilirliği üzerindeki potansiyel etkileri açığa çıkarmak amaçlamaktadır. Ayrıca, sağlık turizminin büyümesini ve bu büyümeyle birlikte ortaya çıkan ekonomik, sosyal ve kültürel etkileri ortaya koymak tezin bir diğer amacını oluşturmaktadır. Tezin kapsamında; sağlık turistlerinin görüşleri ile ülkemizi tercih etme nedenleri, marka kavramına yönelik algıları, sağlık kurumlarının marka olabilmesi için nelerin gerekli olduğu ve marka algılarını olumsuz yönde etkileyecek durumlar ortaya konulmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren hastanelere sağlık altyapılarını ve hizmet kalitesini artırmak için neleri yapması gerektiği ve uluslararası rekabet avantajını sürdürmede ne tür stratejiler geliştirilmesi konularında öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
With the diversification and advancement of transportation opportunities worldwide, it has been observed that the conceptual boundaries between countries have disappeared. The ability of individuals to freely travel between countries has facilitated convenience in many areas. Perhaps the most important of these facilitating areas is the acquisition of healthcare services. The cross-border exchange of healthcare services is referred to as medical tourism. Medical tourism is defined as individuals traveling from one place to another to receive preventive, therapeutic, or rehabilitative healthcare services in order to maintain or improve their current health status. Although medical tourism is preferred by patients for various reasons, the primary motive is to reduce healthcare costs. The investment of countries in medical tourism is driven by the opportunities it offers for economic growth and development. The inception of the thesis aims to uncover the potential impacts on the sustainability of the sector by impartially evaluating the factors influencing hospital preferences of medical tourists. Additionally, another objective of the thesis is to elucidate the growth of medical tourism and the economic, social, and cultural effects arising from this growth. As part of the thesis, the reasons for medical tourists' preferences for our country, their perceptions of the concept of brand, the necessary elements for healthcare institutions to become a brand, and factors that may negatively impact brand perceptions are being examined. Based on the research findings, recommendations will be provided regarding what hospitals operating in the medical tourism sector should do to improve their healthcare infrastructure and service quality, as well as strategies to sustain their international competitive advantage.