İklim değişikliği açısından Konya ilinde organik ve geleneksel tarım faaliyetlerinin analizi
Analysis of organic and traditional agriculture activities in Konya province in terms of climate change
- Tez No: 866679
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
İklim değişikliği ile tarım sektörü arasında karşılıklı ilişki söz konusu olup toplumun besin ihtiyacının karşılanması için gerçekleştirilen tarımsal üretim faaliyetleri hem iklimsel faktörlerden etkilenmekte hem de iklimi etkilemektedir. İklim değişikliği ile mücadelede organik tarım önem arz etmektedir. Nitekim organik tarımda kimyasal girdi kullanılmaması ve çevresel sürdürülebilirliğin temel alınması nedeniyle iklim değişikliğine karşı önlem olabilir. Bu çalışma kapsamında; iklim değişikliğiyle mücadelede organik tarımın öneminin ortaya konulması amaçlanmış olup Konya ili araştırma alanı olarak seçilmiştir. Organik tarım yapan 219 adet ve geleneksel tarım yapan 280 adet olmak üzere 499 işletmeciyle anket yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda organik ve geleneksel tarım yapan işletmelerin sosyo-ekonomik yapıları, üretim maliyetleri, karlılık düzeyleri, iklim değişikliğine yönelik tutum-davranışları, sera gazı emisyonları, karbon maliyetleri ve iklim dirençleri karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalarda nohut, nane, çilek, domates, haşhaş, ceviz, buğday, vişne, üzüm, yonca, şekerpancarı, soğan ve elma olmak üzere 13 ürün ele alınmıştır. Ürünlerin sera gazı emisyon miktarları hesaplanmış olup 13 üründe de (organik nohutun kuru koşullarda üretildiği varsayımında) organik tarımda daha az sera gazı salınımı gerçekleştiği ve geleneksel tarıma göre yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanıldığı belirlenmiştir. Ayrıca incelenen işletmelerde birim ürün başına karbon maliyetinin Avrupa Birliği (50-100$/ton) sınırının üzerinde olduğu tespit edilmiştir. İklim direncinde ise organik tarım yapan işletmelerde genel endeks 0,76 tespit edilmiş olup geleneksel tarım yapan işletmelere göre dirençleri daha yüksek belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a mutual relationship between climate change and the agricultural sector, and agricultural production activities carried out to meet the nutritional needs of the society are both affected by climatic factors and affect the climate. Organic agriculture is important in the fight against climate change. As a matter of fact, organic agriculture can be a measure against climate change since it does not use chemical inputs and is based on environmental sustainability. This scope of work; It was aimed to reveal the importance of organic agriculture in combating climate change and Konya province was chosen as the research area. A survey was conducted with 499 operators, 219 of whom were engaged in organic agriculture and 280 were engaged in conventional agriculture. In line with the data obtained, socio-economic structures, production costs, profitability levels, attitudes-behaviours towards climate change, greenhouse gas emissions, carbon costs and climate resilience of organic and conventional farming enterprises were compared. In the comparisons, 13 crops including chickpea, mint, strawberry, tomato, poppy, walnut, wheat, cherry, grape, alfalfa, sugar beet, onion and apple were considered. The greenhouse gas emission amounts of the products were calculated and it was determined that in all 13 products (assuming that organic chickpea is produced under dry conditions), less greenhouse gas emissions are realised in organic agriculture and more renewable energy resources are utilised compared to conventional agriculture. In addition, it was determined that the carbon cost per unit product in the examined enterprises was above the European Union (50-100 $/ton) limit. In climate resilience, the general index was 0.76 in organic farming enterprises and their resilience was determined to be higher than conventional farming enterprises.