Küreselleşme, enerji tüketimi ve hava taşımacılığının çevre kalitesine etkisi: G7 ülkeleri
The impact of globalization, energy consumption and air transport on environmental quality: G7 countries
  1. Tez No: 866690
  2. Yazar: DİDEM ERŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Sivil Havacılık, Econometrics, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, küreselleşme, enerji tüketimi ve hava taşımacılığının G7 ülkeleri için çevre kalitesine etkisini ölçmektir. Bu bağlamda, bağımlı değişkenimiz CO_2 emisyonu olmakla birlikte diğer değişkenlerimiz küreselleşme endeksi, enerji tüketimi ve hava kargo yük miktarı olarak belirlenmiştir. Analizde G7 ülkelerinin 1996-2020 dönemine ait yıllık verileri panel birim kök testleri, panel eş bütünleşme testleri, ARDL Katsayı tahmini ve Granger nedensellik testleri kullanılarak değişkenler arası ilişki ölçülecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the impact of globalization, energy consumption and air transportation on environmental quality for G7 countries. In this context, our dependent variable is CO2 emission, and our other variables are globalization index, energy consumption and air cargo load amount. In the analysis, the annual data of the G7 countries for the period 1996-2020 will measure by using panel unit root tests, panel cointegration tests, ARDL bounds test and Granger causality tests