Bakır filmaşin üretiminin sayısal akışkanlar dinamiği benzetimleri
Cfd simulations of copper wirerod production
  1. Tez No: 866691
  2. Yazar: KUDRET KUYUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada bakır tel üretimini için gerekli olan yarı mamulün (filmaşin) üretimi için hali hazırda kullanılan teknolojilerin mukayese edilmesi ve yeni bir üretim metoduna ilişkin Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği benzetimleri yapılmıştır. Yeni bir yöntem geliştirilmesindeki temel maksat, oksijen ile temas etmeden yapılan üretim hızını ve enerji verimliliğini arttırmaktır. Bu kapsamda, sürekli üretimin gerçekleşmesi için ergimiş metale su soğutmalı bir ısı değiştirgecinden geçirilerek bakır filmaşin üretiminin benzetimi çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sürekli Döküm, Bakır, Filmaşin, Isı Değiştiriciler, Zorlanmış Taşınım,
Özet (Çeviri)
In this study, Computational Fluid Dynamics simulations were carried out to compare the technologies currently used to produce the semi-finished product (wire rod) required for copper wire production and to develop a new production method. The main purpose of the new method is to increase the production speed and energy efficiency without contact with oxygen. In this context, copper wire rod production was simulated by passing molten metal through a water-cooled heat exchanger for continuous production. KEYWORDS: Continuous Casting, Copper, Wire Rod, Heat Exchanger, Forced Convection